Fresh Cream (албум)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Fresh Cream
Студиски албум од Cream
Издаден9 декември 1996[1]
Снименјули - октомври 1966, во „Rayrik Studios“ & „Ryemuse Studios“ во Лондон, Англија
ЖанрБлуз рок, психоделичен рок, хард рок
Траење40:52
Издавачка куќаReaction Records
 Обединето Кралство
Atco Records
 САД
ПродуцентРоберт Стигвуд[1]
Cream — Хронологија
Fresh Cream
(декември 1966)
Disraeli Gears
(ноември 1967)
 Professional ratings
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 4/5 ѕвездички [2]
BBC Music (фаворизиран) [3]
Sputnikmusic 5/5 ѕвездички [4]

Fresh Cream е албум на групата „Cream“ од декември 1966. Тоа е првата плича издадена од новата издавачка куќа „Independent“ на продуцентот Роберт Стигвуд. Го достигна бројот 6 во ОК[5] во февруари 1967 - број 39 во САД во август 1968.[6] Британската верзија го изоставува синглот „I Feel Free“, додека американската верзија на албумот го содржи и покрај тоа што отпадна „Spoonful“. Реиздавањето на компакт дискот во 2000 година ги содржи и двете поединечно изоставени песни.

Во 2003, албумот беше рангиран под број 101 во списокот на 500 најдобри албуми на сите врениња на „Rolling Stone“ магазинот.[7]

Список на песни[уреди | уреди извор]

Оригинален албум[уреди | уреди извор]

Страна 1[уреди | уреди извор]

Р.број Наслов Напишана од Забелешка Времетраење
1 „I Feel Free“ Џек Брус, Пит Браун Само во САД 2:53
2 „N.S.U.“[8] Џек Брус B-side од „I Feel Free“ 2:43
3 „Sleepy Time Time“ Џек Брус, Џенет Годфри 4:20
4 „Dreaming“ Џек Брус 1:58
5 „Sweet Wine“ Џинџер Бејкер, Џенет Годфри 3:17
6 „Spoonful“ Вики Диксон само во ОК 6:30

Страна 2[уреди | уреди извор]

Р.број Наслов Напишана од Забелешка Времетраење
1 „Cat's Squirrel“ Cream инструментална 3:03
2 „Four Until Late“ Роберт Џонсон-преработена од Е.Клептон водечки вокал-Е.Клептон 2:07
3 „Rollin' and Tumblin“ Мекинли Морганфилд 4:42
4 „I'm So Glad“ Скип Џејмс 3:57
5 „Toad“ Џинџер Бејкер инструментална 5:11

Шведска верзија[уреди | уреди извор]

Исто така имаше и шведско издавање на албумот од 12 песни во 1066, исто како и британското, додавајќи ги „The Coffee Song“ и „Wrapping Paper“. Двете плочи и преработката беа направени во Германија и се извезуваа само на шведскиот пазар (германскиот оригинал ги има истите 10 траки како и британскиот). Групата нејќеше песната „Coffee Song“ да биде ни малку преработувана, но моно верзија беше измиксана и споена со „Wrapping Paper“ како сингл. Преработката и бројот за снимање (623 031) се исти како и германското издавање, но постојат три различни издавања. Првото содржи листа од точните 12 траки, второто содржи 10 траки и третото каде што дванаесетте траки се „залепени“ над десетте. Список на траки

 1. "N.S.U"
 2. "Sleepy Time Time"
 3. "Dreaming"
 4. "Sweet Wine"
 5. "Spoonful"
 6. "Wrapping Paper"
 7. "Cat's Squirrel"
 8. "Four Until Late"
 9. "The Coffee Song"
 10. "Rollin´and Tumblin´"
 11. "I'm So Glad"
 12. "Toad"

Личности[уреди | уреди извор]

Cream

Продукција

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Клептон, Ерик (2007). „„Cream"“. Клептон: Автобиографија (1. изд.). САД: „Broadway Books“. стр. 73–79. ISBN 978-0-385-51851-2.
 2. Ерлвајн, Стивен Томас. „Cream“: Fresh Cream > ПрегледAllMusic (англиски)посет. 27 септември 2011 г
 3. Смит, Сид (17 април 2007). „„Cream": Fresh Cream - Прегкед“. „BBC Music“. Посетено на 27 септември 2011.
 4. „„Cream": Fresh Cream. „Sputnikmusic“. 2 април 2006. Посетено на 27 септември 2011.
 5. http://www.everyhit.com/ Напиши "cream" за Име на артист
 6. http://www.allmusic.com/cg/amg.dll?p=amg&sql=11:gifixqw5ldte~T5
 7. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2008-05-03. Посетено на 2011-02-09.
 8. Unterberger, Richie. „N.S.U.“. Allmusic. Посетено на 2008-02-05.
 9. http://www.jackbruce.com/2008/Music/Albums/fresh_cream.htm

Надворешни врски[уреди | уреди извор]