Disraeli Gears

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Disraeli Gears
Студиски албум од Cream
Издаденноември 1967 (1967-11)[1]
Снименмај 1967, во „Atlantic Studios“, Њујорк Сити[1]
ЖанрПсиходеличен рок, блуз рок, хард рок
Траење33:37[2]
Издавачка куќаReaction Records“, „Atco Records“, „Polydor Records“
ПродуцентФеликс Папаларди[1]
Cream — Хронологија
Fresh Cream
(December 1966)
Disraeli Gears
(November 1967)
Wheels of Fire
(August 1968)
Издадени песни од Disraeli Gears
 1. "Strange Brew"
  Издадена: ноември 1967 (1967-11)
 2. "Sunshine of Your Love"
  Издадена: јануари 1968 (1968-01)
 Professional ratings
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 4.5/5 ѕвездички[2]
Sputnikmusic 4.5/5 ѕвездички[3]
Adrian Denning 8/10 ѕвездички[4]
Ultimate Guitar 9.5/10 ѕвездички[5]
DM Rock Music 5/5 ѕвездички[6]

Disraeli Gears е вториот албум на британската супер групаCream“. Издаден е во ноември 1967[1] и го достигна #5 британската список на албуми (UK Albums Chart)[7]. Албумот беше и пробивање на американскиот пазар, масовно купуван во 1968 го достигна четвртото место на американските листи.[8] Албумот ги вклучува и двата сингла „Strange Brew“ и „Sunshine of Your Love“. Мастерот на оригиналниот албум од 11 песни бил преработен во 1998 и потоа, во 2004, бил издаден на два диска, „Deluxe Edition“. Во 2003 година, албумот беше рангиран на 112 место во листата на „500 Најдобри Албуми на Сите Времиња“ („500 Greatest Albums of All Time“) на магазинот „Rolling Stone“.[9] Телевизиската програма „VH1“ исто така го рангираше овој албум на нивната список на најдобри албуми на сите времиња во 2001 со тоа што го поставија на 87 место.

Позадина[уреди | уреди извор]

Оригинален албум[уреди | уреди извор]

Албумот е снимен во „Atlantic Studios“ во Њујорк во текот на мај 1967. Сесиите беа направени од идниот басист на „Mountain“ – Феликс Папаларди, кој исто така учествуваше и во пишувањето на песните „Strange Brew“ и „World of Pain“ со Геил Колинс, кои потоа беа изработени од инжинерот Том Дод кој подоцна ќе работи со Клептон на проектите „Layla and Other Assorted Love Songs“ и „461 Ocean Boulevard“. Мастерот на оригиналниот албум од 11 песни бил преработен од Џосеф М.Палмачио во „PolyGram Studios“ за издавањето во 1998.[10][11][12]

Deluxe Edition на албумот[уреди | уреди извор]

„Disraeli Gears Deluxe Edition“ ги вклучува и моно и стерео снимките на албумот, демоата, алтернативните изработки и траки земени од изведбата во живо на бендот на радиото „BBC“.Вклучени се отфрлените делови од „Blue Condition“ на Ерик Клептон како водечки вокал и демоата на песните „Weird of Hermiston“ и „The Clearout“ кои не беа издадени сè до првиот соло албум на Џек Брус, „Songs for a Tailor“.

Список на песни[уреди | уреди извор]

Оригинален албум[уреди | уреди извор]

Страна 1[уреди | уреди извор]

Р.број Наслов Напишана од Водечки вокал/и Времетраење
1 „Strange Brew“ Ерик Клептон, Феликс Папаларди, Геил Колинс Ерик Клептон 2:46
2 „Sunshine of Your Love“ Ерик Клептон, Пит Браун, Џек Брус Џек Брус, Клептон 4:10
3 „World of Pain“ Папаларди, Колинс Клептон, Брус 3:03
4 „Dance the Night Away“ Брус, Браун Брус, Клептон 3:34
5 „Blue Condition“ Џинџер Бејкер Џинџер Бејкер 3:29

Страна 2[уреди | уреди извор]

Р.број Наслов Напишана од Водечки вокал/и Времетраење
1 „Tales of Brave Ulysses“ Ерик Клептон, Мартин Шарп Брус 2:46
2 „SWLABR“ Брус, Браун Брус 2:32
3 „We're Going Wrong“ Брус Брус 3:26
4 „Outside Woman Blues“ Артур Реинолдс-преработена од Клептон Клептон 2:24
5 „Take It Back“ Брус, Браун Брус 3:05
6 „Mother's Lament“ Клептон, Брус, Бејкер Клептон, Брус, Бејкер 1:47

Deluxe Edition на албумот (2004)[уреди | уреди извор]

Диск 1 (стерео)[уреди | уреди извор]

Оригинален албум
1-11 трака
Отфрлени дела при монтажа
 1. „Lawdy Mama“ - верзија 1 3(преработка на Клептон) – 2:00
Снимено на 3 април 1967 во Atlantic Studios
Снимено од Амет Иртегун[12]
 1. „Blue Condition“ - алтернативна верзија (Бејкер) - 3:13
Ерик Клептон-вокал, претходно повлечена од издавање
Демоа 3
 1. „We're Going Wrong“ (Беус) – 3:49
 2. „Hey Now, Princess“ (Брус, Браун) – 3:31
 3. „SWLABR“ (Брус, Браун) – 4:30
 4. „Weird of Hermiston“ (Брус, Браун) – 3:12
 5. „The Clearout“ (Брус, Браун) – 3:58
Снимено на 15 март 1967, во Ryemuse Studios, Лондон

Диск 2 (моно)[уреди | уреди извор]

Оригинален албум и отфрлени делови
1-13 трака
BBC recordings 4
 1. „Strange Brew“ (Клептон, Папаларди, Колинс) – 3:00
 2. „Tales of Brave Ulysses“ (Клептон, Шарп) – 2:55
 3. „We're Going Wrong“ (Брус) – 3:25
Снимено на 30 мај 1967, емитувано на 3 јуни на BBC Light Programme
 1. „Born Under a Bad Sign“ (Букер Т.Џонс, Вилјам Бел) – 3:03
 2. „Outside Woman Blues“ (Реинолдс) – 3:18
 3. „Take It Back“ (Брус, Браун) – 2:17
Снимено на 24 октомври 1967, емитувано на 29 октомври на BBC Radio 1
 1. „Politician“ (Брус, Браун) – 3:59
 2. „SWLABR“ (Брус, Браун) – 2:32
 3. „Steppin' Out“ (Џејмс Брекен) – 3:37
Снимено на 9 јануари 1968, емитувано на 14 јануари на BBC Radio 1
 1. ^ Траката е претходно издадена во сетот „Those Were the Days“.
 2. ^ Траката е претходно издадена во компилациониот албум „BBC Sessions“.

Личности[уреди | уреди извор]

Cream

Продукција

 • Феликс Папаларди - продуцент
 • Том Дод - снимачки инжинер
 • Боб Витакер - преработка на сликите
 • Мартин Шарп - уметничка преработка

Освоени места на листите[уреди | уреди извор]

Албум[уреди | уреди извор]

Листа (1967) Позиција
ОК („Топ 40 албуми“)[7] 5
Норвешка („Топ 40 албуми“)[13] 16
Листа (1968) Позиција
САД Billboardмагазинот[8] 4
Канада („Топ 50 албуми“)[14] 10
Листа (2010) Позиција
Грција („Топ 50 Албуми“)[15] 29

Синглови[уреди | уреди извор]

Година Сингл Позиција
Billboard Hot 100 ОК Топ 40[7]
јуни,
1967
„Strange Brew“/
"Tales of Brave Ulysses"
- #17
октомври,
1967
„Sunshine of Your Love“/
"SWLABR"
#5 #25

Сертификати[уреди | уреди извор]

Сертификати од RIAA[16]

Организација Ниво Дата
RIAA – САД Злато 22/05/1968
RIAA – САД Платина 10/11/1993

Историја на издавање[уреди | уреди извор]

Регион Дата Издавачка куќа Формат Каталог
Обединето Кралство ноември 1967 Reaction Records моно ЛП5 593 003
стерео ЛП 594 003
САД ноември 1967 Atco Records моно ЛП 33-232
стерео ЛП SD 33-232
Германија ноември 1967 Polydor Records стерео ЛП 184 105
Јапонија мај 1968 Polydor Records стерео ЛП MP-1390
САД 1977 RSO Records ЛП RS 1-3010
САД 1986 Polydor Records компакт диск 823 636-2
 1. ^ Лонг-плеј плоча

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 (1967) Album notes for „Disraeli Gears“ by Cream, p. 2 [Компакт диск]. САД: „Polydor Records“ (31453 1811-2). Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „notes“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 2. 2,0 2,1 Стивен Томас Ерлвајн. „„Disraeli Gears" – „Cream" (преглед)“. „Rovi Corporation“. Посетено на 7 ноември 2010.
 3. Хеп Кет (31 јули 2006). „„Cream" - Disraeli Gears. „Sputnikmusic“. Посетено на 27 септември 2011.
 4. http://www.adriandenning.co.uk/cream.html
 5. http://www.ultimate-guitar.com/reviews/compact_discs/cream/disraeli_gears/index.html
 6. http://www.dmrockmusic.com/disk.php?disk=469
 7. 7,0 7,1 7,2 http://www.everyhit.com/index.html Напиши "Cream" во Name of Artist
 8. 8,0 8,1 „Cream - Billboard Albums“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 7 ноември 2010.
 9. „The RS 500 Greatest Albums of All Time“. Rolling Stone Magazine. 18 ноември 2003. Посетено на 19 март 2009.
 10. "First US show for Cream and The Who that most fans don't know about." Songheads. http://songheads.com/?p=93 1 август 2009.
 11. "Eric Clapton Interview," HOEPLA Television Show, VPRO Телевизија, Холандија, http://www.youtube.com/watch?v=dHoU3w-IVL8 28 July 1967.
 12. 12,0 12,1 Clapton: The Autobiography од Ерик Клептон
 13. http://norwegiancharts.com/showitem.asp?interpret=Cream&title=Disraeli+Gears&cat=a
 14. http://www.collectionscanada.gc.ca/rpm/028020-119.01-e.php?&file_num=nlc008388.5806&type=2&interval=20&PHPSESSID=m89iq841abagb37ld9c0fdc1f3
 15. http://greekcharts.com/showitem.asp?interpret=Cream&title=Disraeli+Gears&cat=a
 16. http://www.riaa.com/goldandplatinumdata.php?table=SEARCH Напиши "Cream" во делот "Artist".
 • Cream, Disraeli Gears (1967)
 • Cream, Disraeli Gears - Deluxe Edition (2004)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]