Црква „Св. Илија“ - Селце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Црквата во Селце (4).jpg

Поглед на главната селска црква „Св. Илија“ во Селце

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Дебарско
Парохија Дебарско-реканска
Местоположба
Населено место Селце (Ростушко)
Општина Маврово и Ростуше
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Изградба XIX век
Завршено XIX век
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Црква „Свети Илија“ - Селце — главна селска црква во селото Селце, во Општина Маврово и Ростуше. Се наоѓа на самото сретсело во селото, покрај една од селските чешми, како и до самиот извор на Селечка Река.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата потекнува од XIX век. На црквата имаат работено Дичо Зограф и неговиот син Аврам Дичов.

Дичо целосно го има изработено самиот фрескоживопис со сцените од Стариот завет, кој потекнува од 2 мај 1864 година. Покрај фрескоживописот, Дичо го изработил и целокупниот иконостас, кој бил завршен во 1866 година.[1]

Грабежи[уреди | уреди извор]

Црквата била ограбувана неколкупати, како дел од акциите на крадци кои пустошеле низ мијачките села. Била ограбена во текот на октомври 2012 година, заедно со црквите во соседните села Тресонче и Росоки.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданова Коцевски, Викторија (10 октомври 2008). „ИКОНОПИСНОТО ТВОРЕШТВО НА ДИЧО ЗОГРАФ ВО СКОПЈЕ И СКОПСКИОТ РЕГИОН“. ПРЕМИН. Скопје: МПЦ - ОА. Посетено на 29 ноември 2015.
  2. „Ограбени цркви во реканскиот крај“. Нова Македонија. Скопје: Репро Принт. 27 октомври 2012. Посетено на 21 ноември 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°34′22″N 20°42′45″E / 41.57278° N; 20.71250° E / 41.57278; 20.71250