Куќа – сопственик Петре Лукановски (Галичник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на Петре Лукановски
Културно добро на Македонија
АдресаБинбаш Маало, Галичник
ОпштинаМаврово и Ростуше
Број[1]
Запис на НИСКН

Куќата на Петре Лукановски ― историска куќа во сопственост на галичкото семејство Лукановски која е заведена како културно наследство на Македонија.

Координати: 41°35′32.918″N, 20°38′56.624″E