Куќа – сопственик Дамјан Голчевски (Галичник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на Дамјан Голчевски
Културно добро на Македонија
УЗКН-Лого.PNG
АдресаГаличник
ОпштинаМаврово и Ростуше
Број[1]
Запис на НИСКН

Куќата на Дамјан Голчевски ― поранешна историска куќа во Галичник, која е заведена како културно наследство на Македонија.[1] Таа била во сопственост на семејството Голчевски.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Список на заштитени добра. Состојба до 31.12.2012. Скопје: Управа за заштита на културното наследство.