Куќа – сопственик Славко Брезовски (Галичник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на Славко Брезоски
Карта
Општи податоци
ГрадГаличник
ЗемјаМакедонија
Завршена1900
Технички податоци
Катови3
Куќа на Славко Брезоски
Културно добро на Македонија
АдресаЧучка Маало, Галичник
ОпштинаМаврово и Ростуше
Број[1]
Запис на НИСКН

Куќа на Славко Брезоски, позната и како Куќа на Славко и Велимир Брезоскикуќа во сопственост на галичкото семејство Брезоски која е заведена како културно наследство на Македонија.[1]

Познати лица кои живееле во куќата[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитно културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот 2021-08-09. Посетено на 10 март 2023.
  2. „Ин мемориам: архитект Славко Брезовски (1922 – 2017)“. porta3.mk. 7 март 2017. Посетено на 10 март 2023.
  3. Бужароски, Ристо (1976). Галичка повест. Скопје: НИК „Наша книга“. стр. 210.
  4. Муратовски, Ефтим (1997). Галичник. Скопје: Национална и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“. стр. 143. ISBN 9989-712-18-2.
  5. „Macedonian Cities -- Skopje Churches“. macedonia.co.uk. Посетено на 10 март 2023.
  6. Граоркоски, Косто (2015). Галичник во мојот колаж. Галичник: Косто Граоркоски. стр. 74. ISBN 978-608-245-107-7.
  7. Бужароски, Ристо (1976). Галичка повест. Скопје: НИК „Наша книга“. стр. 163.
  8. Ристовски, Блаже (2009). Македонска енциклопедија. Скопје: МАНУ. стр. 209. ISBN 978-608-203-023-4. OCLC 499142958.
  9. „БРЕЗОВСКИ, Велимир“. Македонска енциклопедија. 2018-10-23. Архивирано од изворникот на 2021-03-02.
  10. Бужароски, Ристо (1976). Галичка повест. Скопје: НИК „Наша книга“. стр. 175.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°35′34.774″N, 20°39′08.578″E