Куќа – сопственик Јаков Тримчески (Галичник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на Јаков Тримчески
Културно добро на Македонија
АдресаГаличник
ОпштинаМаврово и Ростуше
Број[1]
Запис на НИСКН

Куќата на Јаков Тримчески ― поранешна историска куќа во Галичник, која е заведена како културно наследство на Македонија.[1] Таа била во сопственост на семејството Тримчески.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Список на заштитени добра. Состојба до 31.12.2012. Скопје: Управа за заштита на културното наследство.