Куќа – сопственик Кире Томовски (Галичник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на Кире Томовски
Културно добро на Македонија
Куќата во 2021 година
АдресаПеш Маало, Галичник
ОпштинаМаврово и Ростуше
Број[1]
Запис на НИСКН

Куќа на Кире Томовскикуќа во сопственост на галичкото семејство Томовски која е заведена како културно наследство на Македонија.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Список на заштитени добра. Состојба до 31.12.2012. Скопје: Управа за заштита на културното наследство.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°35′40.316″N, 20°39′20.71″E