Куќа – сопственик Јосе Плачковски (Галичник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на Јосе Плачковски
Културно добро на Македонија
АдресаБинбаш Маало, Галичник
ОпштинаМаврово и Ростуше
Број[1]
Запис на НИСКН

Куќата на Јосе Плачковски ― историска куќа во сопственост на галичкото семејство Плачковски која е заведена како културно наследство на Македонија.

Координати: 41°35′34.57″N, 20°38′58.33″E