Црква „Св. Никола“ - Тресонче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Црква Св. Никола во Тресонче.jpg

Поглед кон црквата „Св. Никола“ во Тресонче

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Дебарско
Парохија Дебарско-реканска
Местоположба
Населено место Тресонче
Општина Маврово и Ростуше
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1873
Завршено 1873
Архитектонски опис
Архитектонски тип еднокорабна
Портал „МПЦ“

Црква „Св. Никола“ - Тресонче — најстара црква помеѓу четирите цркви во дебарското село Тресонче. Се наоѓа во непосредна близина на месноста Ленишча, на западните падини од селото. Градена е во XVIII век. Претставува мал, складно граден објект, по концепција еднокорабен, со централно поставена купола на низок тамбур.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Дебарско-реканска парохија“. Дебарско-кичевска епархија. Посетено на 2012-04-13.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°33′41″N 20°43′15″E / 41.56139° N; 20.72083° E / 41.56139; 20.72083