Куќа – сопственик Иљо Филиповски (Галичник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на Иљо Филиповски
Културно добро на Македонија
АдресаСредно Маало / Упија, Галичник
ОпштинаМаврово и Ростуше
Број[1]
Запис на НИСКН

Куќата на Иљо Филиповски ― историска куќа во сопственост на галичкото семејство Филиповски која е заведена како културно наследство на Македонија.

Историја[уреди | уреди извор]

Куќата била изградена во околу 1910 година од страна на семејството Филиповски, односно била градена во времето кога двајца од четворицата браќа, Арсе и Илија, решиле да прават куќи на тоа место.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Изјава на Диме Меловски - потомок (внук) на Динго Меловски. Датум на извор: 2 декември 2021. Пристапено на 11 декември 2021.

Координати: 41°35′36.384″N, 20°39′13.91″E