Куќа – сопственик Никола Куковски (Галичник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на Филимон, Никола и Самоил Куковски
Карта
Општи податоци
ГрадГаличник
ЗемјаМакедонија
Технички податоци
Катови3
Куќа на Никола Куковски
Културно добро на Македонија
АдресаЧучка Маало, Галичник
ОпштинаМаврово и Ростуше
Број[1]
Запис на НИСКН

Куќа на Филимон, Никола и Самоил Кукоски, позната и како Куќа на Никола Кукоскикуќа во сопственост на галичкото семејство Куковски која е заведена како културно наследство на Македонија.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°35′32.97″N, 20°39′07.65″E

  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитно културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот 2021-08-09. Посетено на 10 март 2023.