Куќа – сопственик Веле Ванковски (Галичник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на Веле Ванковски
Културно добро на Македонија
УЗКН-Лого.PNG
Куќа на Веле Ванковски.jpg
АдресаПеш Маало, Галичник
ОпштинаМаврово и Ростуше
Број[1]
Запис на НИСКН

Куќата на Веле Ванковски ― историска куќа во сопственост на галичкото семејство Ванковски која е заведена како Културно наследство на Македонија.

Координати: Erioll world.svg 41°35′40.79″N, 20°39′24.98″E