Прејди на содржината

Куќа – сопственици Борис и Трајче Филиповски (Галичник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на Борис и Трајче Филиповски
Културно добро на Македонија
АдресаПеш Маало, Галичник
ОпштинаМаврово и Ростуше
Број[1]
Запис на НИСКН

Куќата на Борис и Трајче Филиповски ― историска куќа во сопственост на галичкото семејство Филиповски која е заведена како културно наследство на Македонија.

Координати: 41°35′38.882″N, 20°39′25.182″E