Куќа – сопственици Борис и Томо Бундалевски (Галичник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на Борис и Томо Бундалевски
Културно добро на Македонија
Куќата во 1999 година
АдресаГорно Маало, Галичник
ОпштинаМаврово и Ростуше
Број[1]
Запис на НИСКН
Куќа на Борис и Томо Бундалевски
Карта
Општи податоци
ГрадГаличник
ЗемјаМакедонија
Технички податоци
Катови3

Куќата на Борис и Томо Бундалевскикуќа во сопственост на галичкото семејство Бундалевски која е заведена како културно наследство на Македонија.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитно културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот 2021-08-09. Посетено на 6 септември 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°35′43.796″N, 20°39′06.674″E