Куќа – сопственик Никола Николовски (Галичник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на Никола Николовски
Културно добро на Македонија
Куќата во 1999 година
ОпштинаМаврово и Ростуше
Број[1]
Запис на НИСКН
Куќа на Никола Николовски
Карта
Општи податоци
ГрадГаличник
ЗемјаМакедонија
Технички податоци
Катови3

Куќа на Никола Николовски ― поранешна куќа која била во сопственост на галичкото семејство Николовски. Градбата била заведена како културно наследство на Македонија.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитно културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот 2021-08-09. Посетено на 6 септември 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]