Куќа на Ѓорѓија Пулевски (Галичник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на Ѓорѓија Пулевски
Културно добро на Македонија
АдресаДолно Маало, Галичник
ОпштинаМаврово и Ростуше
Број[1]
Надлежна установаМузеј на Македонија
Запис на НИСКН

Куќата на Ѓорѓија Пулевски ― историска куќа во Галичник која е заведена како културно наследство на Македонија. Таа претставува родната куќа на македонскиот писател на кратки дела, лексикограф, историчар и воен водач Ѓорѓија Пулевски. Во 1956 година куќа претворена во „Меморијален музеј на Ѓорѓија Пулевски“ и е под надлежност на Музејот на Македонија.[1]

Влезната врата на куќата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Спомен куќа Ѓорѓија Пулевски“. Музеј на Македонија. Посетено на 11 ноември 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°35′28.47″N, 20°38′50.16″E