Прејди на содржината

Хари Потер во превод

Од Википедија — слободната енциклопедија

Хари Потер серијалот од фантастични романи напишани од Џ. К. Роулинг се сметаат за едни од најчитаните романи во историјата на детската литература, со читатели од сите возрасти и националности. Во мај 2008, целокупната продажбата на Хари Потер книгите изнесувала 400 милиони копии. Книгите се преведени од изворниот англиски на 67 различни јазици.[1]

Процес на преведување[уреди | уреди извор]

За овластен превод, издавачот најпрвин мора да преговара и потпише договор со агентите на авторот, Christopher Little Literary Agency.[2] Целосната список на овластени издавачи може да се најде на мрежната страница на Џ. К. Роулинг.[3] Потоа издавачите почнуваат со превод на книгите со тоа што ангажираат исклучиво локални преведувачи.

На преведувачите им бил забранет пристапот до книгите сè до официјалниот датум на издавање во Англија. Според тоа, преведувањето можело да започне само откако англиските изданија ќе бидат издадени, правејќи задоцнување од неколку месеци додека преводите можат да бидат достапни. Ова неопходно доцнење ја зголемило продажбата на англиските изданија од книгите од страна на нестрпливите обожаватели, во државите каде англискиот не е мајчин јазик. Ваква беше вревата за читање на петтата книга чие издание на англиски јазик стана првата книга на англиски јазик која се најде на врвот на најпродавани книги во Франција.[4] Во Италија, нестрпливите обожаватели на Потер организирале таканаречена „Операција пердув“, поплавувајќи го издавачот Салани со пердуви (што потсетува на бувовите поштари во Хогвортс) да нареди да се забрза издавањето на италијанскиот превод на седмата, последна книга од серијалот.[5] Овие причини се резултирале во неовластени преводи и лажни преводи од книгата да се појават во некои држави.

Високиот профил и високиот квалитет на книгите се доказ дека се обрнало големо внимание во обработка на книгите. Во некои држави како Италија, првата книга била повторно издадена во преобработена верзија по барање на читателите кои се жалеле за нискиот квалитет на преводот на првата книга. Во државите како Кина и Португалија, преводот се извршува од група преведувачи, кои работат заедно за да заштедат време. Некои од преведувачите кои се ангажирани за преводот на книгите сега се познати благодарение на тоа што ги превеле Хари Потер книгите, како на пример Виктор Голишев, кој го надгледувал рускиот превод на петтата книга. Голишев е и од претходно познат по тоа што ги има преведувано делата на Вилијам Фокнер и Џорџ Орвел [6] и по тоа што одбивал да ги коментира Хари Потер книгите во интервјуата сметајќи ги за лоши и со слаб квалитет. Во Турција втората, третата, четвртата и петтата книга се преведени од Севин Окјеј, популарен литературен критичар и културен коментатор.[7]

Список на овластени преводи по јазик[уреди | уреди извор]

Оригиналните англиски верзии од книгите се издадени од Обединетото Кралство од Bloomsbury. Овластени изданија постојат на следниве јазици (вклучувајќи го и оригиналот):

Официјални преводи на Хари Потер серијалот
Јазик Држава Издавач(и) и дистрибутор(и) Преведувач(и) Наслов(и)
1. Африканс Јужноафриканска Република Human & Rousseau (pty) Ltd.[8]
 1. Janie Oosthuysen[9] (I-V)
 2. Kobus Geldenhuys[10] (VI-VII)
 1. Harry Potter en die Towenaar se Steen
 2. Harry Potter en die Kamer van Geheimenisse
 3. Harry Potter en die Gevangene van Azkaban
 4. Harry Potter en die Beker Vol Vuur
 5. Harry Potter en die Orde van die Feniks
 6. Harry Potter en die Halfbloed Prins
 7. Harry Potter en die Skatte van die Dood
2. Албански Албанија Publishing House Dituria Amik Kasoruho
 1. Harry Potter dhe guri filozofal
 2. Harry Potter dhe Dhoma e të fshehtave
 3. Harry Potter dhe i burgosuri i Azkabanit
 4. Harry Potter dhe kupa e zjarrit
 5. Harry Potter dhe urdhri i Feniksit
 6. Harry Potter dhe Princi Gjakpërzier
 7. Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes
3. Арапски Египет Nahdet Misr[11] Muhammad Ibrahim
 1. هاري بوتر وحجر الفلاسف
 2. هاري بوتر وحجرة الأسرار
 3. هاري بوتر وسجين أزكابان
 4. هاري بوتر وكأس النار
 5. هاري بوتر وجماعة العنقاء
 6. هاري بوتر والأمير ذو الدم الخليط
 7. هاري بوتر ومقدسات الموت
4. Баскиски Шпанија Ediciones Salamandra / Elkarlanean Iñaki Mendiguren (I-VII)
 1. Harry Potter eta Sorgin Harria
 2. Harry Potter eta Sekretuen Ganbera
 3. Harry Potter eta Azkabango presoa
 4. Harry Potter eta Suaren Kopa
 5. Harry Potter eta Fenixaren Ordena
 6. Harry Potter eta Odol Nahasiko Printzea
 7. Harry Potter eta Herioaren Erlikiak
5. Бенгалски Бангладеш Ankur Prakashani
 1. হ্যারি পটার এন্ড দ্য ফিলোসফার্স স্টোন
 2. হ্যারি পটার এন্ড দ্য চেম্বার অব সিক্রেটস
 3. হ্যারি পটার এন্ড দ্য প্রিজনার অব আজকাবান
 4. হ্যারি পটার এন্ড দ্য গবলেট অব ফায়ার
 5. হ্যারি পটার এন্ড দ্য অর্ডার অব দ্য ফিনিক্স
 6. হ্যারি পটার এন্ড দ্য হাফ ব্লাড প্রিন্স
 7. হ্যারি পটার এন্ড দ্য ডেথলি হ্যালোজ
6. Бугарски Бугарија Egmont Bulgaria[12]
 1. Teodora Dzhebarova (I)
 2. Mariana Melnishka[13] (II-IV)
 3. Emiliya L. Maslarova (V-VII)
 1. Хари Потър и Философският камък
 2. Хари Потър и Стаята на тайните
 3. Хари Потър и Затворникът от Азкабан
 4. Хари Потър и Огненият бокал
 5. Хари Потър и Орденът на феникса
 6. Хари Потър и Нечистокръвния принц
 7. Хари Потър и Даровете на Смъртта
7. Каталонско-Валенсиски Editorial Empúries
 1. Laura Escorihuela (I-IV)
 2. Marc Alcega (IV)
 3. Xavier Pàmies (V-VII)
 1. Harry Potter i la pedra filosofal
 2. Harry Potter i la cambra secreta
 3. Harry Potter i el pres d'Azkaban
 4. Harry Potter i el calze de foc
 5. Harry Potter i l'orde del Fènix
 6. Harry Potter i el misteri del Príncep
 7. Harry Potter i les relíquies de la Mort
8. Кинески
Класичен:
Традиционален:
Класичен:
People's Literature Publishing House (人民文学出版社);[14]
Традиционален:
Crown Publishing Company Ltd (皇冠出版社)[15]
Класичен:
 1. Su Nong (苏农) (I)
 2. Ma Aixin (马爱新) (II, IV, V)
 3. Zheng Xumi (郑须弥) (III)
 4. Ma Ainong (马爱农) (V)
 5. Cai Wen (蔡文) (V)
Традиционален:
 1. Peng Chien-Wen (彭倩文; Peng Qianwen) (I~IV)
 2. Crown Editor and Translator Group (皇冠編譯組; Huangguan Bianyi Zu) (V~VII)
Класичен:
 1. 哈利·波特与魔法石
 2. 哈利·波特与密室
 3. 哈利·波特与阿兹卡班的囚徒
 4. 哈利·波特与火焰杯
 5. 哈利·波特与凤凰社
 6. 哈利·波特与“混血王子”
 7. 哈利·波特与死亡圣器
Традиционален:
 1. 哈利波特—神秘的魔法石
 2. 哈利波特—消失的密室
 3. 哈利波特—阿茲卡班的逃犯
 4. 哈利波特—火盃的考驗
 5. 哈利波特—鳳凰會的密令
 6. 哈利波特—混血王子的背叛
 7. 哈利波特—死神的聖物
9. Хрватски Хрватска Algoritam
 1. Златко Црнковиќ (I-III)
 2. Дубравка Петровиќ (IV-VI)
 1. Harry Potter i Kamen mudraca
 2. Harry Potter i Odaja tajni
 3. Harry Potter i Zatočenik Azkabana
 4. Harry Potter i Plameni Pehar
 5. Harry Potter i Red feniksa
 6. Harry Potter i Princ miješane krvi
 7. Harry Potter i Darovi smrti
10. Чешки Чешка Albatros[16]
 1. Vladimír Medek (I, II, IV)
 2. Pavel Medek[17] (III, V, VI)
 1. Harry Potter a Kámen mudrců
 2. Harry Potter a Tajemná komnata
 3. Harry Potter a vězeň z Azkabanu
 4. Harry Potter a Ohnivý pohár
 5. Harry Potter a Fénixův řád
 6. Harry Potter a princ dvojí krve
 7. Harry Potter a Relikvie smrti
11. Дански Дански Gyldendal[18] Hanna Lützen
 1. Harry Potter og De Vises Sten
 2. Harry Potter og Hemmelighedernes Kammer
 3. Harry Potter og Fangen fra Azkaban
 4. Harry Potter og Flammernes Pokal
 5. Harry Potter og Fønixordenen
 6. Harry Potter og Halvblodsprinsen
 7. Harry Potter og Dødsregalierne
12. Холандски Standaard / Uitgeverij De Harmonie[19] Wiebe Buddingh
 1. Harry Potter en de Steen der Wijzen
 2. Harry Potter en de Geheime Kamer
 3. Harry Potter en de Gevangene van Azkaban
 4. Harry Potter en de Vuurbeker
 5. Harry Potter en de Orde van de Feniks
 6. Harry Potter en de Halfbloed Prins
 7. Harry Potter en de Relieken van de Dood
13. Англиски

(Оригинални изданија; не преводи)

(уредена за Американските читачи)[20]

ОК/Ирска: Bloomsbury Publishing:[21]
Австралија/Нов Зеланд: Allen & Unwin Pty Ltd (Distributor):[22]
Канада: Bloomsbury/Raincoast:[23]
Јужноафриканска Република: Jonathan Ball Publishers[24]/HarperCollins
САД: Scholastic/Arthur A. Levine Books[25]
 1. Harry Potter and the Philosopher's Stone (САД: Harry Potter and the Sorcerer's Stone)
 2. Harry Potter and the Chamber of Secrets
 3. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
 4. Harry Potter and the Goblet of Fire
 5. Harry Potter and the Order of the Phoenix
 6. Harry Potter and the Half-Blood Prince
 7. Harry Potter and the Deathly Hallows
14. Естонски Естонија Varrak Publishers[26]
 1. Kaisa Kaer
 2. Krista Kaer
 1. Harry Potter ja tarkade kivi
 2. Harry Potter ja saladuste kamber
 3. Harry Potter ja Azkabani vang
 4. Harry Potter ja tulepeeker
 5. Harry Potter ja Fööniksi Ordu
 6. Harry Potter ja segavereline prints
 7. Harry Potter ja Surma vägised
15. Фарски Фарски Острови Bokadeild Foroya Laerarafelags[27]
 1. Gunnar Hoydal (I-III)
 2. Malan Háberg (IV)
 3. Bergur Rasmussen (V-VI)
 1. Harry Potter og Vitramannasteinurin
 2. Harry Potter og Kamarið Við Loynidómum
 3. Harry Potter og Fangin Úr Azkaban
 4. Harry Potter og Eldbikarið
 5. Harry Potter og Føniksfylkingin
 6. Harry Potter og Hálvblóðsprinsurin
 7. Harry Potter og Arvalutir Deyðans
16. Фински Финска Tammi Jaana Kapari
 1. Harry Potter ja viisasten kivi
 2. Harry Potter ja salaisuuksien kammio
 3. Harry Potter ja Azkabanin vanki
 4. Harry Potter ja liekehtivä pikari
 5. Harry Potter ja Feeniksin kilta
 6. Harry Potter ja Puoliverinen prinssi
 7. Harry Potter ja Kuoleman varjelukset
17. Француски Éditions Gallimard Jean-François Ménard[28] (plus the school books[29])
 1. Harry Potter à l'école des sorciers
 2. Harry Potter et la Chambre des secrets
 3. Harry Potter et le Prisonnier d'Azkaban
 4. Harry Potter et la Coupe de feu
 5. Harry Potter et l'Ordre du phénix
 6. Harry Potter et le Prince de sang-mêlé
 7. Harry Potter et les Reliques de la Mort
18. Западнофризиски Холандија Uitgeverij Bornmeer[30] Jetske Bilker
 1. Harry Potter en de stien fan 'e wizen
19. Галисиски Шпанија Editorial Galaxia
 1. Marilar Aleixandre
 2. Eva Almazán
 1. Harry Potter e a pedra filosofal
 2. Harry Potter e a Cámara dos Segredos
 3. Harry Potter e o preso de Azkaban
 4. Harry Potter e o Cáliz de fogo
 5. Harry Potter e a Orde do Fénix
 6. Harry Potter e o misterio do príncipe
 7. Harry Potter e as reliquias da morte
20. Грузиски Грузија Bakur Sulakauri[31] Publishing
 1. Manana Antadze (I)
 2. Davit Gabunia (II, III)
 3. Ketevan Kanchashvili (IV, VI)
 1. ჰარი პოტერი და ფილოსოფიური ქვა
 2. ჰარი პოტერი და საიდუმლო ოთახი
 3. ჰარი პოტერი და აზკაბანას ტყვე
 4. ჰარი პოტერი და ცეცხლოვანი თასი
 5. ჰარი პოტერი და ფენიქსის ორდენი
 6. ჰარი პოტერი და ნახევარპრინცი
 7. ჰარი პოტერი და სიკვდილის საჩუქრები
21. Германски Carlsen Verlag Klaus Fritz
 1. Harry Potter und der Stein der Weisen
 2. Harry Potter und die Kammer des Schreckens
 3. Harry Potter und der Gefangene von Askaban
 4. Harry Potter und der Feuerkelch
 5. Harry Potter und der Orden des Phönix
 6. Harry Potter und der Halbblutprinz
 7. Harry Potter und die Heiligtümer des Todes
22. Долносаксонски јазик Германија Verlag Michael Jung
 1. Hartmut Cyriacks
 2. Peter Nissen
 3. Luke Hedin

Et al.

 1. Harry Potter un de Wunnersteen
 2. Harry Potter un de grulig Kamer
23. Новогрчки Грција Psichogios Publications[32]
 1. Máia Roútsou (I)
 2. Kaíti Oikonómou (II-V)
 1. Ο Χάρι Πότερ και η Φιλοσοφική Λίθος
 2. Ο Χάρι Πότερ και η Κάμαρα με τα Μυστικά
 3. Ο Χάρι Πότερ και ο Αιχμάλωτος του Αζκαμπάν
 4. Ο Χάρι Πότερ και το Κύπελλο της Φωτιάς
 5. Ο Χάρι Πότερ και το Τάγμα του Φοίνικα
 6. Ο Χάρι Πότερ και ο Ημίαιμος Πρίγκηψ
 7. Ο Χάρι Πότερ και οι Κλήροι του Θανάτου
24. Старогрчки Bloomsbury Andrew Wilson (I)[33][34]
 1. Ἅρειος Ποτὴρ καὶ ἡ τοῦ φιλοσόφου λίθος
25. Гренландски Гренланд Atuakkiorfik Greenland Publishers[35] Stephen Hammeken
26. Гуџаратски Индија Manjul Publishing House Pvt. Ltd.
 1. Harish Nayak
 2. Jagruti Trivedi
27. Хебрејски Израел Miskal Ltd. (Yedioth Ahronoth and Sifrey Hemed)[36] / Books in the Attic Ltd.[37] Gili Bar-Hillel[38]
 1. הארי פוטר ואבן החכמים
 2. הארי פוטר וחדר הסודות
 3. הארי פוטר והאסיר מאזקבאן
 4. הארי פוטר וגביע האש
 5. הארי פוטר ומסדר עוף החול
 6. הארי פוטר והנסיך חצוי-הדם
 7. הארי פוטר ואוצרות המוות
28. Хинди Индија Manjul Publishing House Pvt. Ltd.[39] Sudhir Dixit[40] (I-VII)
 1. हैरी पॉटर और पारस पत्थर
 2. हैरी पॉटर और रहस्यमयी तहख़ाना
 3. हैरी पॉटर और अज़्काबान का क़ैदी
 4. हैरी पॉटर और आग का प्याला
 5. हैरी पॉटर और मायापंछी का समूह
 6. हैरी पॉटर और हाफ़-ब्लड प्रिंस
 7. हैरी पॉटर और मौत के तोहफे
29. Унгарски Унгарија Animus Publishing[41] Tóth Tamás Boldizsár
 1. Harry Potter és a bölcsek köve
 2. Harry Potter és a Titkok Kamrája
 3. Harry Potter és az azkabani fogoly
 4. Harry Potter és a Tűz Serlege
 5. Harry Potter és a Főnix Rendje
 6. Harry Potter és a Félvér Herceg
 7. Harry Potter és a Halál ereklyéi
30. Исландски Исланд Bjartur[42]
 1. Helga Haraldsdóttir (I-VII)
 2. Jón Hallur Stefánsson (V)
 1. Harry Potter og viskusteinninn
 2. Harry Potter og leyniklefinn
 3. Harry Potter og fanginn frá Azkaban
 4. Harry Potter og eldbikarinn
 5. Harry Potter og Fönixreglan
 6. Harry Potter og Blendingsprinsinn
 7. Harry Potter og Dauðadjásnin
31. Индонезиски Индонезија Penerbit PT Gramedia Pustaka Utama[43] Listiana Srisanti[44] (I-V)
 1. Harry Potter dan Batu Bertuah
 2. Harry Potter dan Kamar Rahasia
 3. Harry Potter dan Tawanan Azkaban
 4. Harry Potter dan Piala Api
 5. Harry Potter dan Orde Phoenix
 6. Harry Potter dan Pangeran Berdarah-Campuran
 7. Harry Potter dan Relikui Kematian
32. Ирски Bloomsbury Máire Nic Mhaoláin (I)
 1. Harry Potter agus an Órchloch
33. Италијански Adriano Salani Editore[45]
 1. Marina Astrologo (I-II)
 2. Beatrice Masini (III-VII)

Илустрирано од Serena Riglietti

 1. Harry Potter e la pietra filosofale
 2. Harry Potter e la camera dei segreti
 3. Harry Potter e il prigioniero di Azkaban
 4. Harry Potter e il calice di fuoco
 5. Harry Potter e l'ordine della fenice
 6. Harry Potter e il principe mezzosangue
 7. Harry Potter e i doni della morte
34. Јапонски Japan Say-zan-sha Publications Ltd.[46] Yuko Matsuoka (松岡 佑子, Matsuoka Yūko)[47]
 1. ハリー・ポッターと賢者の石
 2. ハリー・ポッターと秘密の部屋
 3. ハリー・ポッターとアズカバンの囚人
 4. ハリー・ポッターと炎のゴブレット
 5. ハリー・ポッターと不死鳥の騎士団
 6. ハリー・ポッターと謎のプリンス
 7. ハリー・ポッターと死の秘宝
35. Кмерски Камбоџа University of Cambodia Press Un Tim
36. Корејски Кореја Moonhak Soochup Publishing Co.[48]
 1. Kim Hye-won (I-IV)
 2. Inja Choe (V)
 1. 해리 포터와 마법사의 돌
 2. 해리 포터와 비밀의 방
 3. 해리 포터와 아즈카반의 죄수
 4. 해리 포터와 불의 잔
 5. 해리 포터와 불사조 기사단
 6. 해리 포터와 혼혈 왕자
 7. 해리 포터와 죽음의 성물
37. Латински Bloomsbury[49] Peter Needham[49] (I-II)
 1. Harrius Potter et Philosophi Lapis
 2. Harrius Potter et Camera Secretorum
38. Летонски Летонија Jumava[50]
 1. Ingus Josts (I-VII)
 2. Ieva Kolmane (IV-VII)
 3. Sabīne Ozola (V,VII)
 4. Māra Poļakova (V,VII)
 1. Harijs Poters un Filozofu akmens
 2. Harijs Poters un Noslēpumu kambaris
 3. Harijs Poters un Azkabanas gūsteknis
 4. Harijs Poters un Uguns biķeris
 5. Harijs Poters un Fēniksa Ordenis
 6. Harijs Poters un Jauktasiņu princis
 7. Harijs Poters un nāves dāvesti
39. Литвански Литванија Alma Littera Company Limited[3] Zita Marienė
 1. Haris Poteris ir Išminties akmuo
 2. Haris Poteris ir Paslapčių kambarys
 3. Haris Poteris ir Azkabano kalinys
 4. Haris Poteris ir Ugnies taurė
 5. Haris Poteris ir Fenikso Brolija
 6. Haris Poteris ir Netikras Princas
 7. Haris Poteris ir Mirties relikvijos
40. Македонски Република Македонија Култура
Младинска книга Скопје
 1. Благородна Богоеска-Анчевска (I-III)
 2. Оливер Јордановски (IV-V)
 3. Лавинија Шувака (VI)
 1. Хари Потер и Каменот на мудроста
 2. Хари Потер и Одајата на тајните
 3. Хари Потер и Затвореникот од Азкабан
 4. Хари Потер и Пламениот пехар
 5. Хари Потер и Редот на фениксот
 6. Хари Потер и Полукрвниот Принц
 7. Хари Потер и Реликвиите на смртта
41. маратски Индија Manjul Publishing House Pvt. Ltd.[3]
 1. Priyanka Kulkarni (III)
 2. Manjusha Amdekar (II)
 3. Bal Urdhwareshe (I)
42. Малајски Малезија Pelangi Books[3][51]
 1. Harry Potter dengan Batu Hikmat
 2. Harry Potter dan Bilik Rahsia
 3. Harry Potter dengan Banduan Azkaban
 4. Harry Potter dalam Piala Api
 5. Harry Potter dalam Kumpulan Phoenix
 6. Harry Potter dengan Putera Berdarah Kacukan
 7. Harry Potter dengan Azimat Maut
43. малајалски Индија Manjul Publishing House Pvt. Ltd.[3] Radhika C. Nair[52]
 1. ഹാരി പോട്ടര്‍ ആന്റ് ദ ഫിലോസഫേഴ്സ് സ്റ്റോണ്‍‍
 2. ഹാരി പോട്ടര്‍ ആന്റ് ദ ചേമ്പര്‍ ഓഫ് സീക്രട്ട്‌സ്
 3. ഹാരി പോട്ടര്‍ ആന്റ് ദ പ്രിസണര്‍ ഓഫ് അസ്കബാന്‍‍
 4. ഹാരി പോട്ടര്‍ ആന്റ് ദ ഗോബ്ലറ്റ് ഓഫ് ഫയര്‍‍‍
 5. ഹാരി പോട്ടര്‍ ആന്റ് ദി ഓര്‍ഡര്‍ ഓഫ് ദ ഫീനിക്സ്
 6. ഹാരി പോട്ടര്‍ ആന്റ് ദ ഹാഫ്-ബ്ലഡ് പ്രിന്‍സ്
 7. ഹാരി പോട്ടര്‍ ആന്റ് ദ ഡെത്‌ലി ഹാലോസ്
44. Монголски Монголија Nepko Publishing Д.Аюуш & Д.Батбаяр
 1. Харри Поттер ба Шидэт Чулуу
 2. Харри Поттер ба Нууц Өрөө
 3. Харри Поттер ба Азкабаны Хоригдол
 4. Харри Поттер ба Галт Хундага
 5. Харри Поттер ба Фениксийн Бүлгэм
 6. Харри Поттер ба Эрлийз Хунтайж
 7. Харри Поттер ба Үхлийн Өлгүүд
45. Норвешки Норвешка N.W. Damm & Son A.S.[53] Torstein Bugge Høverstad
 1. Harry Potter og de vises stein
 2. Harry Potter og Mysteriekammeret
 3. Harry Potter og fangen fra Azkaban
 4. Harry Potter og ildbegeret
 5. Harry Potter og Føniksordenen
 6. Harry Potter og Halvblodsprinsen
 7. Harry Potter og dødstalismanene
46. Персиски јазик Иран Tandis Books[3][54] Vida Eslamiyeh
 1. هری پاتر و سنگ جادو
 2. هری پاتر و تالار اسرار
 3. هری پاتر و زندانی آزکابان
 4. هری پاتر و جام آتش
 5. هری پاتر و محفل ققنوس
 6. هری پاتر و شاهزاده دورگه
 7. هری پاتر و یادگاران مرگ
47. Полски Полска Media Rodzina Poznań[55] Andrzej Polkowski
 1. Harry Potter i Kamień Filozoficzny
 2. Harry Potter i Komnata Tajemnic
 3. Harry Potter i więzień Azkabanu
 4. Harry Potter i Czara Ognia
 5. Harry Potter i Zakon Feniksa
 6. Harry Potter i Książę Półkrwi
 7. Harry Potter i Insygnia Śmierci
48. Португалски
Португалија: Editorial Presença[3]
Бразил: Editora Rocco Ltda.[56]
Португалија:
 1. Isabel Fraga (I)
 2. Isabel Nunes
 3. Manuela Madureira
Бразил:
Lia Wyler
 1. Harry Potter e a Pedra Filosofal
 2. Harry Potter e a Câmara dos Segredos (Brazil: Harry Potter e a Câmara Secreta)
 3. Harry Potter e o Prisioneiro de Azkaban
 4. Harry Potter e o Cálice de Fogo
 5. Harry Potter e a Ordem da Fénix (Brazil: Harry Potter e a Ordem da Fênix)
 6. Harry Potter e o Príncipe Misterioso (Brazil: Harry Potter e o Enigma do Príncipe)
 7. Harry Potter e os Talismãs da Morte (Brazil: Harry Potter e as Relíquias da Morte)
49. Романски јазик Egmont Romania[3] Ioana Iepureanu[57][58]
 1. Harry Potter și Piatra Filozofală
 2. Harry Potter și Camera Secretelor
 3. Harry Potter și Prizonierul din Azkaban
 4. Harry Potter și Pocalul de Foc
 5. Harry Potter și Ordinul Phoenix
 6. Harry Potter și Prințul Semipur
 7. Harry Potter și Talismanele Morții
50. Руски Русија Rosman Publishing[59]
 1. Igor W. Oranskij (I)
 2. Marina D. Litvinova (II-V)
 3. Vladimir Babkov (V)
 4. Viktor Golyshev (V)
 5. Leonid Motylev (V)
 6. Sergei Iljin (VI)
 7. Maya Lahuti (VI)
 1. Гарри Поттер и филозофский камень
 2. Гарри Поттер и тайная комната
 3. Гарри Поттер и узник Азкабана
 4. Гарри Поттер и кубок огня
 5. Гарри Поттер и орден феникса
 6. Гарри Поттер и принц-полукровка
 7. Гарри Поттер и Дары Cмерти
51. Српски јазик
 • Alfa – Narodna Knjiga (withdrawn)
 • Evro Giunti[60]
 1. Драшко Рогановиќ и Весна Стаменковиќ Рогановиќ (I-VII)
 2. Ана Вукомановиќ (II)
 1. Хари Потер и Камен мудрости
 2. Хари Потер и Дворана тајни
 3. Хари Потер и затвореник из Аскабана
 4. Хари Потер и Ватрени пехар
 5. Хари Потер и Ред феникса
 6. Хари Потер и полукрвни принц
 7. Хари Потер и реликвије Смрти
52. Словечки Словачка IKAR[3][61]
 1. Jana Petrikovičová (I-II)
 2. Oľga Kralovičová (III-VI)
 1. Harry Potter a Kameň mudrcov
 2. Harry Potter a tajomná komnata
 3. Harry Potter a väzeň z Azkabanu
 4. Harry Potter a Ohnivá čaša
 5. Harry Potter a Fénixov rád
 6. Harry Potter a polovičný princ
 7. Harry Potter a Dary smrti
53. Словенечки Словенија
 • EPTA
 • Mladinska knjiga[3]

Jakob J. Kenda (I-VII)

 1. Harry Potter in Kamen modrosti
 2. Harry Potter in Dvorana skrivnosti
 3. Harry Potter in Jetnik iz Azkabana
 4. Harry Potter in Ognjeni kelih
 5. Harry Potter in Feniksov red
 6. Harry Potter in Polkrvni princ
 7. Harry Potter in Svetinje smrti
54. Шпански (Каталански) Emece Editores / Salamandra[62]
 1. Alicia Dellepiane Rawson (I)
 2. Nieves Martín Azofra (II-IV)
 3. Adolpho Muñoz Garcia (II-IV)
 4. Gemma Rovira Ortega (V-VII)
 1. Harry Potter y la piedra filosofal
 2. Harry Potter y la cámara secreta
 3. Harry Potter y el prisionero de Azkaban
 4. Harry Potter y el cáliz de fuego
 5. Harry Potter y la Orden del Fénix
 6. Harry Potter y el misterio del príncipe
 7. Harry Potter y las Reliquias de la Muerte
55. Шведски Шведска Tiden Young Books[63] / Raben & Sjögren[64] Lena Fries-Gedin[64]
 1. Harry Potter och de vises sten
 2. Harry Potter och Hemligheternas kammare
 3. Harry Potter och fången från Azkaban
 4. Harry Potter och den flammande bägaren
 5. Harry Potter och Fenixorden
 6. Harry Potter och Halvblodsprinsen
 7. Harry Potter och dödsrelikerna
56. Тајландски Тајланд Nanmee Books[65]
 1. Sumalee Bumrungsuk (I-II, V-VII)
 2. Waleephon Wangsukun (III)
 3. Ngarmpun Vejjajiva (IV)
 1. แฮร์รี่ พอตเตอร์กับศิลาอาถรรพ์
 2. แฮร์รี่ พอตเตอร์กับห้องแห่งความลับ
 3. แฮร์รี่ พอตเตอร์กับนักโทษแห่งอัซคาบัน
 4. แฮร์รี่ พอตเตอร์กับถ้วยอัคนี
 5. แฮร์รี่ พอตเตอร์กับภาคีนกฟีนิกซ์
 6. แฮร์รี่ พอตเตอร์กับเจ้าชายเลือดผสม
 7. แฮร์รี่ พอตเตอร์กับเครื่องรางยมทูต
57. Турски Турција Yapi Kredi Kultur Sanat Yayincilik[66]
 1. Mustafa Bayindir (I)
 2. Ülkü Tamer (I)
 3. Sevin Okyay[67] (II-VI)
 4. Kutlukhan Kutlu[67] (III-VI, the school books[29])
 1. Harry Potter ve Felsefe Taşı
 2. Harry Potter ve Sırlar Odası
 3. Harry Potter ve Azkaban Tutsağı
 4. Harry Potter ve Ateş Kadehi
 5. Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı
 6. Harry Potter ve Melez Prens
 7. Harry Potter ve Ölüm Yadigârları
58. Украниски Укранија A-BA-BA-HA-LA-MA-HA[3]
 1. Victor Morozov[28] (all 7 books)
 2. Sofiia Andrukhovich (part of IV)
 1. Гаррі Поттер і філософський камінь
 2. Гаррі Поттер і таємна кімната
 3. Гаррі Поттер і в'язень Азкабану
 4. Гаррі Поттер і келих вогню
 5. Гаррі Поттер і Орден фенікса
 6. Гаррі Поттер і Напівкровний Принц
 7. Гаррі Поттер і смертельні реліквії
59. Урду Пакистан Oxford University Press[68] Darakhshanda Asghar Khokhar[68] (I-III)
60. Виетнамски Виетнам Youth Publishing House[69] Lý Lan
 1. Harry Potter và Hòn đá phù thuỷ
 2. Harry Potter và Phòng chứa Bí mật
 3. Harry Potter và tên Tù nhân Ngục Azkaban
 4. Harry Potter và chiếc Cốc Lửa
 5. Harry Potter và hội Phượng hoàng
 6. Harry Potter và Hoàng tử Lai
 7. Harry Potter và Bảo bối Tử thần
61. Велшки Обединето Кралство Bloomsbury[3] Emily Huws[70] (I)
 1. Harri Potter a Maen yr Athronydd

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Flood, Alison (2008-06-17). „Potter tops 400 million sales“. theBookseller.com. The Bookseller. Посетено на 2008-09-12.
 2. „J. K. Rowling Official Site“. Jkrowling.com. Архивирано од изворникот на 2009-12-08. Посетено на 2008-12-12.
 3. 3,00 3,01 3,02 3,03 3,04 3,05 3,06 3,07 3,08 3,09 3,10 3,11 „J. K. Rowling Official Site - List of Publishers“. Jkrowling.com. Архивирано од изворникот на 2010-01-02. Посетено на 2008-12-12.
 4. „OOTP is best seller in France - in English!“. BBC. 1 јули 2003.
 5. „Who won the race to translate 'Harry Potter'? review | Children's Books - Times Online“. Times Newspapers Ltd. Посетено на 2008-12-12.
 6. Steven Goldstein (2004). „Translating Harry — Part I: The Language of Magic“. GlobalByDesign. Архивирано од изворникот на 2007-03-06. Посетено на 2007-05-09.
 7. EMRAH GÜLER (2005). „Not lost in translation: Harry Potter in Turkish“. Посетено на 2007-05-09.
 8. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2010-06-12. Посетено на 2009-03-08.
 9. Rosemarie Breuer. „Janie Oosthuysen-Taylor“. Stellenboschwriters.com. Посетено на 2008-12-12.
 10. „Script-writing, Translation and Dubbing by Kobus Geldenhuys“. Jnweb.com. Архивирано од изворникот на 2008-12-24. Посетено на 2008-12-12.
 11. „:: Nahdet Misr Group ::“. Nahdetmisr.com. Архивирано од изворникот на 2008-01-17. Посетено на 2008-12-12.
 12. „Хари Потър“. Egmontbulgaria.com. Посетено на 2008-12-12.
 13. „Potter-mania reaches Bulgaria - Features news“. Sofiaecho.com. Архивирано од изворникот на 2005-05-23. Посетено на 2008-12-12.
 14. „海南无线 精彩无限“. Harrypotter.net.cn. Архивирано од изворникот на 2006-06-14. Посетено на 2008-12-12.
 15. „哈利波特:::九又四分之三月台:::“. Crown.com.tw. Посетено на 2008-12-12.
 16. Albatros. „Harry Potter“. Albatros.cz. Посетено на 2008-12-12.[мртва врска]
 17. „Pavel Medek - translating the adventures of Harry Potter into Czech“. Radio Prague. 2003-08-26. Посетено на 2008-12-12.
 18. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2004-07-25. Посетено на 2009-03-08.
 19. „Harry Potter - De Harmonie“. Harrypotter.nl. Архивирано од изворникот на 2008-12-17. Посетено на 2008-12-12.
 20. Whether adaptation into American English constitutes a translation is discussed.
 21. „Harry Potter at Bloomsbury Publishing“. Bloomsbury.com. Архивирано од изворникот на 2005-08-06. Посетено на 2008-12-12.
 22. „Harry Potter - Home“. Allen and Unwin. Архивирано од изворникот на 2007-07-28. Посетено на 2008-12-12.
 23. M. Relova. „Harry Potter Книги: Канада, Raincoast“. Raincoast.com. Посетено на 2008-12-12.
 24. Jonathan Ball Publishers. „Jonathan Ball Publishers :: South African Book Publishers“. Jonathanball.co.za. Посетено на 2008-12-12.
 25. „Harry Potter books, games, and activities for Muggles | Scholastic“. Scholastic.com. Посетено на 2008-12-12.
 26. „Varrak“. Varrak.ee. Посетено на 2008-12-12.
 27. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2004-08-06. Посетено на 2009-03-08.
 28. 28,0 28,1 „Who won the race to translate Harry Potter'? review | Children's Books - Times Online“. Times Online. Посетено на 2008-12-14.
 29. 29,0 29,1 Fantastic Beasts and Where to Find Them and Quidditch Through the Ages
 30. bornmeer. „Nijntje, Kikkert, Kameleon yn it Frysk, Lida Dykstra“. Bornmeer.nl. Посетено на 2008-12-12.
 31. „ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა (Bakur Sulakauri publishing)“. Sulakauri.ge. Посетено на 2008-12-12.
 32. „Ο Χαρι Ποτερ“. Harrypotter.psichogios.gr. Архивирано од изворникот на 2008-12-21. Посетено на 2008-12-12.
 33. Simon, Scott (14 февруари 2004). „NPR interview“. Npr.org. Посетено на 2008-12-12.
 34. Andrew Wilson. „The Classics Pages - Greek Harry Potter“. Users.globalnet.co.uk. Посетено на 2008-12-12.
 35. „Akikillisat - Atuakkat kiilumut - Atuakkiorfik - www.atuakkiorfik.gl“. Atuakkiorfik.gl. Архивирано од изворникот на 2009-12-08. Посетено на 2008-12-12.
 36. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2004-05-07. Посетено на 2009-03-08.
 37. „Books In The Attic - ספרי עליית הגג - פרטי הספר“. Booksintheattic.co.il. Архивирано од изворникот на 2007-09-29. Посетено на 2008-12-12.
 38. „When 'Harry' met Hebrew“. Cleveland Jewish News. 18 октомври 2007. Посетено на 2008-12-12.
 39. „The New Indian Express - No. 1 site for South India News, Breaking News, Cinema, Business“. Newindpress.com. Архивирано од изворникот на 2007-09-29. Посетено на 2008-12-12.
 40. „Harry Potter and the Wizard of Bhopal“. Times of India. Посетено на 2008-12-12.
 41. „Animus Kiadó“. Animus.hu. Посетено на 2008-12-12.
 42. „Bjartur“. Bjartur.is. Посетено на 2008-12-12.
 43. „Gramedia Pustaka Utama“. Gramedia.com. Архивирано од изворникот на 2004-07-28. Посетено на 2008-12-12.
 44. „The Jakarta Post - The Journal of Indonesia Today“. Thejakartapost.com. Архивирано од изворникот на 2007-09-29. Посетено на 2008-12-12.
 45. „Adriano Salani Editore“. Salani.it. Архивирано од изворникот на 2008-12-23. Посетено на 2008-12-12.
 46. „Say-zan-sha Publications Ltd“. Sayzansha.com. Архивирано од изворникот на 2008-07-09. Посетено на 2008-12-12.
 47. „From mourning to 'magic'. The Japan Times Online. Посетено на 2008-12-12.
 48. „Harry Potter mania hits Asia“. MediaCorp Pte. Архивирано од изворникот на 2010-08-24. Посетено на 2008-12-12.
 49. 49,0 49,1 „Amazon.com: Harrius Potter et Philosophi Lapis (Harry Potter and the Philosopher's Stone, Latin Edition): J. K. Rowling, Peter Needham: Books“. Amazon.com. Посетено на 2008-12-12.
 50. „Jumava“. Jumava.lv. Архивирано од изворникот на 2009-06-02. Посетено на 2008-12-12.
 51. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2005-12-26. Посетено на 2009-03-08.
 52. „The Hindu : Potter speaks Malayalam“. Hindu.com. Архивирано од изворникот на 2004-09-12. Посетено на 2008-12-12.
 53. „Serie - Harry Potter - Cappelen Damm“. Cappelendamm.no. Архивирано од изворникот на 2009-02-16. Посетено на 2008-12-14.
 54. „Tandis Books“. Tandisbooks.com. Архивирано од изворникот на 2009-12-12. Посетено на 2008-12-14.
 55. „Wydawnictwo "Media Rodzina". Mediarodzina.com.pl. Посетено на 2008-12-14.
 56. „Editora Rocco - Harry Potter e as Relíquias da Morte“. Harrypotter.rocco.com.br. Архивирано од изворникот на 2008-12-09. Посетено на 2008-12-14.
 57. „Language student finds magic in translating“. Архивирано од изворникот на 2006-02-14. Посетено на 2008-12-13.
 58. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2012-10-22. Посетено на 2009-03-08.
 59. „Гарри Поттер официальный сайт. Новая книга "Гарри Поттер и Дары Смерти". Potter.rosman.ru. Архивирано од изворникот на 2010-03-12. Посетено на 2008-12-14.
 60. „Hari Poter“. Evro.co.yu. Архивирано од изворникот на 2009-06-11. Посетено на 2008-12-14.
 61. „Priori-Incantatem.sk » Hlavná Stránka“. Harrypotter.sk. Посетено на 2008-12-14.
 62. „Ediciones Salamandra - Harry Potter“. Salamandra.info. Посетено на 2008-12-14.
 63. „Tiden - Harry Potter“. Norstedtsforlagsgrupp.se. Посетено на 2008-12-14.
 64. 64,0 64,1 „Translation - Swedish Book Review 2002 Supplement“. Swedishbookreview.com. Архивирано од изворникот на 2007-11-13. Посетено на 2008-12-14.
 65. „Microsite“. Nanmeebooks.com. Архивирано од изворникот на 2009-01-30. Посетено на 2008-12-14.
 66. „J.K. Rowling - YKY“. Ykykultur.com.tr. Архивирано од изворникот на 2008-05-14. Посетено на 2008-12-14.
 67. 67,0 67,1 „Hürriyet“. Arama.hurriyet.com.tr. Архивирано од изворникот на 2012-12-21. Посетено на 2008-12-14.
 68. 68,0 68,1 „MISCELLANEA: Harry Potter in Urdu-DAWN - Young World; 6 април 2002“. Dawn.com. Посетено на 2008-12-14.[мртва врска]
 69. Bootie Cosgrove-Mather (21 јули 2003). „Translating Harry's Magic, Vietnam Issues First Authorized Translation Of New Harry Potter Book - CBS News“. Cbsnews.com. Посетено на 2008-12-14.
 70. „BBC NEWS | Wales | Welsh Harri Potter makes debut“. BBC News. Посетено на 2008-12-14.