Хари Потер и Редот на фениксот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хари Потер и Редот на фениксот  
Harry Potter and the Order of the Phoenix (Signature Edition).jpg
Оригиналната корица на оваа книга
АвторЏ. К. Роулинг
Наслов на
оригиналот
Harry Potter and the Order of the Phoenix
ПреведувачОливер Јордановски
ИлустраторFlag of the United Kingdom.svg Џејсон Какрофт
Flag of the United States.svg Мери ГрандПри
ЗемјаFlag of the United Kingdom.svg Обединето Кралство
ЈазикАнглиски
СеријалХари Потер
Жанр(ови)Фантазија
ИздавачFlag of the United Kingdom.svg Bloomsbury
Flag of the United States.svg Scholastic
Flag of Canada.svg Raincoast
Flag of North Macedonia.svg Култура
ИздаденаFlag of the United Kingdom.svg 21 јуни, 2003
Flag of the United States.svg 21 јуни, 2003
Flag of North Macedonia.svg 2 август, 2004
СтранициFlag of the United Kingdom.svg 766
Flag of the United States.svg 870
Flag of North Macedonia.svg 800
ПретходнаХари Потер и Пламениот пехар
СледнаХари Потер и Полукрвниот Принц

Хари Потер и Редот на фениксот (англиски: Harry Potter and the Order of the Phoenix) е петтиот роман од Хари Потер серијалот напишан од Џ. К. Роулинг. Ова е најдолгата книга од целиот серијал и беше издадена 21 јуни 2003. Романот се работи за петтата година на Хари во Хогвартс, вклучувајќи го и мистериозното враќање на непријателот на Хари, Лорд Волдеморт, О.В.С. испитите, незгодна тинејџерска љубов и проблеми со чудното Министерство за магии. Книгата беше направена во филм, кој беше прикажан во 2007.

Содржина[уреди | уреди извор]

Нападот на дементорите[уреди | уреди извор]

Редот на фениксот и преслушувањето[уреди | уреди извор]

Долорес Амбриџ и измени и верувања во волшебничкиот свет[уреди | уреди извор]

Армијата на Дамбладор[уреди | уреди извор]

О.В.С. испитите[уреди | уреди извор]

Борбата во одделот за мистерии и изгубеното пророштво[уреди | уреди извор]