Персоналот на Хогвортс

Од Википедија — слободната енциклопедија

Следниве измислени ликови се членови на персоналот и жители на Хогвортс во Хари Потер книгите напишани од Џ. К. Роулинг. Ликовите, Албус Дамблдор, Северус Снејп и Рубеус Хагрид имаат посебни статии. Долорес Амбриџ е под Министерство за магии. Ремус Лупин и Аластор Муди се под Ред на фениксот, додека Барти Крауч Џуниор (кој го зазема ликот на Муди), и братот и сестрата Алекто и Амикус Кароу се под Смртојади.

Учители и персонал[уреди | уреди извор]

Аргус Филч[уреди | уреди извор]

Филиус Флитвик[уреди | уреди извор]

Гилдерој Локхарт[уреди | уреди извор]

Гилдерој Локхарт (англиски: Gilderoy Lockhart) е нарцисоидна волшебничка славна личност кој има напишано многу книги за неговите чудесни авантури запознавајќи мрачни суштества. Во Одајата на тајните, Локхарт е именуван како новиот учител по одбрана од мрачните вештини во Хогвортс. Тој не е омилен меѓу персоналот, особено кај професорот Снејп. Сепак, навидум се покажува дека многумина и му се восхитуваат, како Хермиона Гренџер (која дури и развива симпатија кон него) и г-ѓата Визли. На Хари не му се допаѓа, во главно, бидејќи Локхарт тврди дека Хари долетал во Хогвортс со кола за да привлече внимание, а подоцна и дека делел фотографии од себеси. Локхарт е разоткриен како измамник и плашливец кога се обидува да избегне да влезе во одајата на тајните со што им открива на Хари и Рон Визли дека всушност никогаш не ги извел неверојатните подвизи документирани во неговите книги, наместо тоа крадел искуства од други волшебници и ги бришел нивните сеќавања. Неговиот обид да ја искористи магијата обливиус на Хари и Рон, поради скршеното стапче на Рон со кое ја пушта магијата се одвраќа во него и како резултат страда од губење на својата меморија.

Во Редот на фениксот, Хари наидува на Локхарт во Сент Манго додека го посетува г-дин Визли на Божиќ. Пополека си ја повраќа својата меморија и е детско горд што може да ги пишува „буквите една до друга“. Сè уште добива пошта од обожавателите, иако нема поим зашто добива, но сепак сè уште ужива во потпишувањето автограми. Локхарт никогаш не закрепнува целосно, наспорти сите обиди.[1]

Роулинг вели дека Локхарт е единствениот лик кој не го базирала на вистинска личност. Локхарт бил инспирирал на (неоткриен) познаник кој бил „дури повеќе непријатен од неговата фиктивна копија“ и „кажувал огромни измислици за својот минат живот, сите од кои создадени за да покажат колку прекрасен, храбар и брилијантен човек е“.[2]

Кенет Брана се појавува како Локхарт во филмската адаптција на Хари Потер и Одајата на тајните.

Минерва Мек Гонагал[уреди | уреди извор]

Попи Помфри[уреди | уреди извор]

Квиринус Квирл[уреди | уреди извор]

Хорас Слагхорн[уреди | уреди извор]

Помона Спраут[уреди | уреди извор]

Сибил Трилејни[уреди | уреди извор]

Останати[уреди | уреди извор]

Хогвортски духови[уреди | уреди извор]

Крвавиот барон[уреди | уреди извор]

Дебелиот калуѓер[уреди | уреди извор]

Сивата дама[уреди | уреди извор]

Речиси безглавиот Ник[уреди | уреди извор]

Основачи на Хогвортс[уреди | уреди извор]

Во фиктивниот свет на Роулинг, Хогвортс бил основан пред 1000 години од страна на „четирите најдобри волшебници на тоа време“[ХП2]: Годрик Грифиндор, Хелга Хафлпах, Ровена Равенкло и Салазар Слитерин. Четирите основачи служеле како првите учители во Хогвортс, и сите домови во училиштето се именувани по четирите основачи.

Годрик Грифиндор[уреди | уреди извор]

Хелга Хафлпаф[уреди | уреди извор]

Ровена Ревенкло[уреди | уреди извор]

Салазар Слитерин[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. J.K. Rowling Web Chat Transcript - The Leaky Cauldron
  2. „JKRowling.com - Extra Stuff section: Gilderoy Lockhart. Архивирано од изворникот на 2007-06-24. Посетено на 2009-07-15.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]