Хари Потер и Пламениот пехар (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Хари Потер и Пламениот пехар“
GoFposter.jpg
Промоционалниот постер на филмот
Режисер Мајк Њуел
Продуцент Дејвид Хејмен
Сценарист Роман:
Џ. К. Раулинг
Сценарио:
Стив Кловс
Настапуваат Даниел Редклиф
Руперт Гринт
Ема Ватсон
Ралф Фиенс
Мајкл Гамбон
Брендан Глисон
Роберт Патинсон
Миранда Ричардсон
Музика Патрик Дојл
Главните музички нумери:
Џон Вилијамс
Кинематографија Роџер Прат
Монтажа Мик Одсли
Дистрибутер Warner Bros.
Премиера 18 ноември, 2005 (ОК, САД)
1 декември, 2005 (Австралија)
Времетраење 157 минути
Држава Обединето Кралство
САД
Јазик Англески
Француски
Буџет GB£76 милиони (американски долари150 милиони)
Бруто заработка GB£454.3 милиони (американски долари896,016,159)
Претходен Затвореникот од Азкабан
Следен Редот на фениксот

Хари Потер и Пламениот пехар е фантастичен авантуристичен филм од 2005, базиран на Џ. К. Раулинг романот со исто име е четвртиот дел од популарниот Хари Потер серијал.

Режиран од Мајк Њуел, филмот се врти околу четвртата година на Хари Потер во Хогвартс училиште за магии и волшебништво. Хогвартс е одбран да биде домаќин на познатиот турнир наречен Тробој. Иако Хари не се пријавува за турнирот, пламениот пехар мистериозно го одбира како втор претставник од Хогвартс.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Хари Потер сонува сон за настан што се случува. Тој гледа како стар човек истражува една светлина што сјае во куќата што тој се грижи и по тоа што го слуша Лорд Волдеморт прават планови со Питер Петигру и друг човек, кој Хари не го познава. Чуварот е фатен и убиен од страна на Темниот Господар. Рон Визли и Хермиона Гренџер изразуваат загриженост во врска со соништата на Хари. Светското првенство во Квидич му овозможува на Хари да ги опрестане да размислува на кошмарите. Сепак, следбеници на Волдеморт познати како Смртојадци ги треоризираат гледачите и го уништуваат нивниот камп, веднаш по натпреварот. Во Хогвортс, директорот Албус Дамблдор воведува нов учител, човек познат по неговата моќна магија и неговото стаклено око што сè гледа, екс-ауророт Аластор "Луд-око" Муди. Хари, заедно со своите соученици, забележува дека Муди често пие нешто од колба. Дамблдор, исто така, објавува дека училиштето ќе биде домаќин на турнирот Тривизард, во кој еден волшебник од секое од трите училишта магија се натпреварува во три тешки задачи. На шампиони се избрани од страна на огнениот пехар, магичен чашата во која имињата на кандидатите се поставени. Cedric Diggory е избран да ја претставува Хогвортс, квидич шампион Виктор Крум е избран да ја претставува Durmstrang институт, и Fleur Delacour е избрана да ја претставува Beauxbatons академија на Меџик. На пехар неочекувано се избере четврт шампион, Хари. Како Хари е малолетна и затоа би требало да биде квалификуван да се натпреваруваат, Хогвортс наставници и соученици, така се сомнителни.

Актерска екипа[уреди | уреди извор]

Поврзано: Листа на членови на актерската екипа за Хари Потер