Руперт Гринт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Руперт Гринт
Rupert Grint
Rupert Grint.jpg
Гринт на премиерата на Хари Потер и Редот на фениксот во Торонто, Канада, 2007
Роден(а) Руперт Александар Лојд Гринт
Активен 2001 - се уште

Руперт Алксандар Лојд Гринт (англиски: Rupert Alexander Lloyd Grint)[1] (роден 24 август 1988) е британски глумец најдобро познат по улогата како Рон Визли во Хари Потер филмовите.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „harrypotter.warnerbros.co.uk“. Warner Bros. (Flash: click appropriate actor's image, click "Actor Bio") (Official site). http://harrypotter.warnerbros.co.uk/gobletoffire/master/index.html. посет. 2006 г.