Хари Потер и Редот на фениксот (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Хари Потер и Редот на фениксот
Harry Potter and the Order of the Phoenix
200п
Втор меѓународен постер од филмот
Режисер Дејвид Јејтс
Продуцент Дејвид Хејмен
Дејвид Барон
Сценарист Сценарио:
Мајкл Голденберг
Роман:
Џ. К. Раулинг
Настапуваат Даниел Редклиф
Руперт Гринт
Ема Вотсон
Ралф Фајнс
Мајкл Гембон
Имелда Стаунтон
Гери Олдмен
Хелена Бохам Картер
Музика Николас Хупер
Темите од:
Џон Вилијамс
Кинематографија Славомир Иџиак
Монтажа Марк Деј
Студио Heyday Films
Дистрибутер Warner Bros.
Премиера 11 јули 2007 (САД, Австралија)
12 јули 2007 (ОК)
Времетраење 138 минути (театрално)
132 minutes (брзо)[1]
Држава  Обединето Кралство
 САД
Јазик англиски
Буџет ($200 милиони)
Бруто заработка ($938,212,738[2])
Претходен Пламениот пехар
Следен Полукрвниот Принц

Хари Потер и Редот на фениксот (англиски: Harry Potter and the Order of the Phoenix) e фантастично авантуристички филм од 2007, базиран на истоимениот роман од Џ. К. Раулинг. Режиран од Дејвид Јејтс, продуциран од компанијата на Дејвид Хејмен Heyday Films и напишан од Мајкл Голденберг, е петтиот филм од популарниот Хари Потер филмски серијал. Приказната го следи Хари Потер во петтата година во магичното училиште Хогвортс. Министерството за магии одбива да верува дека мрачниот Лорд Волдеморт е вратен и го поставува бирократот Долорес Амбриџ како наставник во училиштето.
  1. "Order of the Phoenix Running time, see Product Details"
  2. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име bom-hp5.