Тим Санвеб

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тим Џајант-Алпецин
Team Giant-Alpecin logo.png
Инфомации за тимот
UCI кодSUN
ЛоциранХоландија (2005–2014)
Германија (2015–)
Основан2005 (2005)
СтатусПрофесионална континентална екипа (2005–2012)
UCI World Tour екипа (2013–)
ВелосипедиКолнаго (2005)
Кога (2006–2011)
Фелт (2012)
Џајант (2013– )
Клучни кадри
Извршен директорИван Шпекенбринк
Историја на тимското име
2005
2006–2011
2012
2012–2014
2014
2015–2016
2017–
Шимано-Мемори Корп
Скил Шимано
Проџект 1т4и
Аргос-Шимано
Џајант-Шимано
Тим Џајант-Алпецин
Тим Санвеб
Дрес на Тим Санвеб

Дрес

Тим Санвеб (кратенка според UCI: SUN) — германска професионална друмска велосипедска екипа, која учествува во Светската турнеја и на некои континентални трки. Екипата е предводена од Иван Шпекенбринк и ги користи велосипедите Џајант.

Состав на екипата[уреди | уреди извор]

2016[уреди | уреди извор]

Велосипедист Датум на раѓање
 Никијас Арнт (ГЕР) (1991-11-18)18 ноември 1991 (воз. 24)
 Варан Баргиј (ФРА) (1991-10-28)28 октомври 1991 (воз. 24)
 Макс Валшајд (ГЕР) (1993-06-13)13 јуни 1993 (воз. 22)
 Ларс ван дер Хар (ХОЛ) (1991-07-23)23 јули 1991 (воз. 24)
 Зико Вејтенс (БЕЛ) (1991-09-29)29 септември 1991 (воз. 24)
 Том Велерс (ХОЛ) (1984-09-14)14 септември 1984 (воз. 31)
 Зимон Гешке (ГЕР) (1986-03-13)13 март 1986 (воз. 29)
 Џон Дегенколб (ГЕР) (1989-01-07)7 јануари 1989 (воз. 26)
 Берт де Бакер (БЕЛ) (1984-04-02)2 април 1984 (воз. 31)
 Кун де Корт (ХОЛ) (1982-09-08)8 септември 1982 (воз. 33)
 Том Димулен (ХОЛ) (1990-11-11)11 ноември 1990 (воз. 25)
 Серен Краг Андерсен (ДАН) (1994-08-10)10 август 1994 (воз. 21)
 Рој Курверс (ХОЛ) (1979-12-27)27 декември 1979 (воз. 36)
 Тобијас Лудвигсон (ШВЕ) (1991-02-22)22 февруари 1991 (воз. 24)
Велосипедист Датум на раѓање
 Фредрик Лудвигсон (ШВЕ) (1994-04-28)28 април 1994 (воз. 21)
 Синдре Лунке (НОР) (1993-04-17)17 април 1993 (воз. 22)
 Сам Омен (ХОЛ) (1995-08-15)15 август 1995 (воз. 20)
 Георг Прајдлер (АВТ) (1990-06-17)17 јуни 1990 (воз. 25)
 Рамон Синкелдам (ХОЛ) (1989-02-09)9 февруари 1989 (воз. 26)
 Том Стамснејдер (ХОЛ) (1985-05-15)15 мај 1985 (воз. 30)
 Алберт Тимер (ХОЛ) (1985-06-13)13 јуни 1985 (воз. 30)
 Лауренс тен Дам (ХОЛ) (1980-11-13)13 ноември 1980 (воз. 35)
 Кејлеб Ферли (САД) (1987-02-19)19 февруари 1987 (воз. 28)
 Јоханес Фрелингер (ГЕР) (1985-06-09)9 јуни 1985 (воз. 30)
 Чад Хејга (САД) (1988-08-26)26 август 1988 (воз. 27)
 Ѓи Ченг (КИН) (1987-07-15)15 јули 1987 (воз. 28)
 Картер Џонс (САД) (1989-02-27)27 февруари 1989 (воз. 26)

2017[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
DEN Серен Краг Андерсен Wikidata-logo S.svg10 август 1994Trefor-Blue Water (2015)
GER Никијас Арнт Wikidata-logo S.svg18 ноември 1991LKT Brandenburg (2012)
FRA Варан Баргиј Wikidata-logo S.svg28 октомври 1991CC Étupes (2012)
GER Фил Баухаус Wikidata-logo S.svg8 јули 1994Бора-Аргон 18 (2016)
GER Макс Валшајд Wikidata-logo S.svg13 јуни 1993Kuota-Lotto (2015)
BEL Зико Вејтенс Wikidata-logo S.svg29 септември 1991Топспорт Вландерен-Балоас (2014)
GER Зимон Гешке Wikidata-logo S.svg13 март 1986
NED Том Димулен Wikidata-logo S.svg11 ноември 1990Rabobank Continental (2011)
GER Макс Кантер Wikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)22 октомври 1997Sunweb Development (2017)
NED Вилко Келдерман Wikidata-logo S.svg25 март 1991Лото НЛ-Џамбо (2016)
GER Ленард Кемна Wikidata-logo S.svg9 септември 1996Штелтинг Сервис Груп (2016)
NED Рој Курверс Wikidata-logo S.svg27 декември 1979Time-Van Hemert (2007)
NOR Синдре Лунке Wikidata-logo S.svg17 април 1993Joker (2015)
AUS Мајкл Метјус Wikidata-logo S.svg26 септември 1990Мичелтон-Скот (2016)
NED Сам Омен Wikidata-logo S.svg15 август 1995Rabobank Development (2015)
AUT Георг Прајдлер Wikidata-logo S.svg17 јуни 1990Type 1-Sanofi (2012)
NED Рамон Синкелдам Wikidata-logo S.svg9 февруари 1989
NED Том Стамснејдер Wikidata-logo S.svg15 мај 1985Leopard-Trek (2011)
NED Мике Тенисен Wikidata-logo S.svg25 август 1992Лото НЛ-Џамбо (2016)
NED Алберт Тимер Wikidata-logo S.svg13 јуни 1985Löwik Meubelen (2006)
GER Јоханес Фрелингер Wikidata-logo S.svg9 јуни 1985Milram (2010)
AUS Крис Хамилтон Wikidata-logo S.svg18 мај 1995Avanti IsoWhey Sports (2016)
USA Чад Хејга Wikidata-logo S.svg26 август 1988
NED Ленард Хофстеде Wikidata-logo S.svg29 декември 1994Rabobank Development (2016)
BEL Берт де Бакер Wikidata-logo S.svg2 април 1984Beveren 2000 (2008)
NED Лауренс тен Дам Wikidata-logo S.svg13 ноември 1980Лото НЛ-Џамбо (2015)
GER Leon Rohde Wikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)10 мај 1995LKT Brandenburg (2016)

2018[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
DEN Серен Краг Андерсен Wikidata-logo S.svg10 август 1994Trefor-Blue Water (2015)
GER Никијас Арнт Wikidata-logo S.svg18 ноември 1991LKT Brandenburg (2012)
GER Фил Баухаус Wikidata-logo S.svg8 јули 1994Бора-Аргон 18 (2016)
GER Макс Валшајд Wikidata-logo S.svg13 јуни 1993Kuota-Lotto (2015)
BEL Луј Вервеке Wikidata-logo S.svg6 октомври 1993
GER Зимон Гешке Wikidata-logo S.svg13 март 1986
NED Том Димулен Wikidata-logo S.svg11 ноември 1990Rabobank Continental (2011)
NED Вилко Келдерман Wikidata-logo S.svg25 март 1991Лото НЛ-Џамбо (2016)
GER Ленард Кемна Wikidata-logo S.svg9 септември 1996Штелтинг Сервис Груп (2016)
NED Рој Курверс Wikidata-logo S.svg27 декември 1979Time-Van Hemert (2007)
AUS Мајкл Метјус Wikidata-logo S.svg26 септември 1990Мичелтон-Скот (2016)
NED Сам Омен Wikidata-logo S.svg15 август 1995Rabobank Development (2015)
NED Том Стамснејдер Wikidata-logo S.svg15 мај 1985Leopard-Trek (2011)
AUS Мајкл Сторер Wikidata-logo S.svg28 февруари 1997
NED Мике Тенисен Wikidata-logo S.svg25 август 1992Лото НЛ-Џамбо (2016)
BEL Едвард Тенс Wikidata-logo S.svg30 април 1991Трек-Сегафредо (2017)
NED Мартејн Тусвелд Wikidata-logo S.svg9 септември 1993Ромпот-Недерландсе Лотереј (2017)
GER Јоханес Фрелингер Wikidata-logo S.svg9 јуни 1985Milram (2010)
AUS Крис Хамилтон Wikidata-logo S.svg18 мај 1995Avanti IsoWhey Sports (2016)
USA Чад Хејга Wikidata-logo S.svg26 август 1988
AUS Џеј Хиндли Wikidata-logo S.svg5 мај 1996Mitchelton Scott (2017)
NED Ленард Хофстеде Wikidata-logo S.svg29 декември 1994Rabobank Development (2016)
NED Лауренс тен Дам Wikidata-logo S.svg13 ноември 1980Лото НЛ-Џамбо (2015)

2019[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
DEN Асбјерн Краг Андерсен Wikidata-logo S.svg9 април 1992Waoo (2018)
DEN Серен Краг Андерсен Wikidata-logo S.svg10 август 1994Trefor-Blue Water (2015)
GER Никијас Арнт Wikidata-logo S.svg18 ноември 1991LKT Brandenburg (2012)
BEL Јан Бакелантс Wikidata-logo S.svg14 февруари 1986AG2R La Mondiale (2018)
NED Сес Бол Wikidata-logo S.svg27 јули 1995
GER Макс Валшајд Wikidata-logo S.svg13 јуни 1993Kuota-Lotto (2015)
BEL Луј Вервеке Wikidata-logo S.svg6 октомври 1993
NED Том Димулен Wikidata-logo S.svg11 ноември 1990Rabobank Continental (2011)
GER Макс Кантер Wikidata-logo S.svg22 октомври 1997
NED Вилко Келдерман Wikidata-logo S.svg25 март 1991Лото НЛ-Џамбо (2016)
GER Ленард Кемна Wikidata-logo S.svg9 септември 1996Штелтинг Сервис Груп (2016)
NED Рој Курверс Wikidata-logo S.svg27 декември 1979Time-Van Hemert (2007)
AUS Мајкл Метјус Wikidata-logo S.svg26 септември 1990Мичелтон-Скот (2016)
NED Јорис Ниувенејс Wikidata-logo S.svg11 февруари 1996Sunweb Development (2018)
NED Сам Омен Wikidata-logo S.svg15 август 1995Rabobank Development (2015)
AUS Роберт Пауер Wikidata-logo S.svg11 мај 1995Мичелтон-Скот (2018)
DEN Каспер Педерсен Wikidata-logo S.svg15 март 1996Аква Блу Спорт (2018)
IRL Николас Роуш Wikidata-logo S.svg3 јули 1984БМЦ Рејсинг Тим (2018)
AUS Мајкл Сторер Wikidata-logo S.svg28 февруари 1997
NED Мартејн Тусвелд Wikidata-logo S.svg9 септември 1993Ромпот-Недерландсе Лотереј (2017)
GER Јоханес Фрелингер Wikidata-logo S.svg9 јуни 1985Milram (2010)
AUS Крис Хамилтон Wikidata-logo S.svg18 мај 1995Avanti IsoWhey Sports (2016)
USA Чад Хејга Wikidata-logo S.svg26 август 1988
AUS Џеј Хиндли Wikidata-logo S.svg5 мај 1996Mitchelton Scott (2017)
SUI Марк Хирши Wikidata-logo S.svg24 август 1998Sunweb Development (2018)
GER Флоријан Шторк Wikidata-logo S.svg (27 мар–31 дек)27 април 1997

Надворешни врски[уреди | уреди извор]