Рихард Вагнер: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 106 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Richard and Cosima Wagner.jpg|мини|десно|Вагнер со сопругата Козима]]
'''Рихард Вагнер''' ([[герм.]] ''{{lang-de|Richard Wagner''}}, [[22 мај]] [[1813]] – [[13 февруари]] [[1883]]) — прочуен германски [[музичар]] од времето на [[романтизам|романтизмот]] и иноватор во [[хармонија (музика)|хармонијата]], создавјќи сопствени верзии на ''Gesamtkuntswerk'', драмски композиции во кои сите уметности биле споени во едно. Како човек тој бил подготвен да го жртвува своето семејство и пријателите за каузата на својата [[музика]]. Неговиот [[антисемитизам]] го привлекол вниманието кон идеите за неговата работа како музичар. Во своите творби ги обработувал германските [[митологија|митолошки]] ликови, а внесувал и многу патриотски чувства. Во подоцнежниот период од кариерата, Вагнер ја уживал поддршката од кралот [[Лудвиг II]] од [[Баварија]] и бил во можност да создаде свој театар и фестивал во баварскиот град [[Бајројт]]. Тој ја развил употребата на „лајтмотив” (главен мотив) како основа на музичката творба. Неговиот прелудиум за трагичната љубов на Тристан и Изолда на светот му донел еден нов вид на хармонија.
 
== Опери и музички драми ==
[[Категорија:Романтистички композитори]]
[[Категорија:Романтизам]]
[[Категорија:Личности овековечени во споменикот „Валхала“]]

Прегледник