Граничево: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.798 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
== Историја ==
 
Во 19 век Грамич е турско село, кое припаѓало кон Лагадинската каза на Отоманската империја. Според статистиката на [[Васил К’нчов]] („[[Македонија. Етнографија и статистика]]“) во [[1900]] година селото имало 700 жители [[Турци]]<ref>[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_10.htm Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 170.]</ref>.
 
Во текот на [[Втората Балканска војна]], селото било окупирано од страна на грчките војски<ref name="НМЕМ">{{НМЕМ|том= II |глава= |страници=117}}</ref>. По крајот на [[Балканските војни]], селото било вклучено во составот на [[Грција]].
 
Според [[Договор од Лозана (1923)|Лозанскиот договор]], во селото било населено грчко население од [[Мала Азија]], [[Источна Тракија]] и [[Понд]], додека муслиманското население било принудено да си замине од селото. Во [[1927]] година, селото било прекрстено во Крионери.<ref>[http://archive.is/20120630054156/www.freewebs.com/onoma/met.htm Λιθοξόου, Δημήτρης. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971]</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи|2}}
 
{{Лагадина}}
 
[[Категорија:Населени места во Солун (округ)]]

Прегледник