Backless (албум): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 206 бајти ,  пред 9 години
с
Бот: Поправа пренасочувања
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 7 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q2570090 (translate me))
с (Бот: Поправа пренасочувања)
{{Infobox album|
| Name = ''Backless''
| Type = [[Музички албум|Album]]
| Artist = [[Ерик Клептон]]
| Cover = Клептон, Backless - плакат.jpg
|rev1 = [[Allmusic]]
|rev1score = {{Rating|3.5|5}} [{{Allmusic|class=album|id=r4039|pure_url=yes}} линк]
|rev2 = ''[[Ролинг Стоун|Rolling Stone]]''
|rev2score = [http://www.rollingstone.com/reviews/album?id=258921 линк]
|rev3 = [[Artistdirect|ARTISTdirect]]
|rev3score = {{Rating|3|5}} [http://store.artistdirect.com/store/artist/album/0,,65389,00.html линк]
}}
 
'''Backless''' е албум на [[Блуз рок|блуз-рок]] артистот [[Ерик Клептон]] кој е издаден во 1978. Албумот ја достигна позицијата број 8 на поп листите, додека пак синглот „Promises“ ја достигна само позицијата број 37 во [[ОКОбединето Кралство|Обединетото Кралство]]. Сепак, успехот бил многу поголем во [[Соединети Американски Држави|САД]] каде што го достигна местото број 9 на [[Билборд (магазин)|Билборд]] листите.
 
== Список на песни ==
 
== Музичари ==
* Ерик Клептон - [[гитара]] и [[вокалпеење|вокали]]и
* Дик Симс - [[клавијатурен инструмент|клавијатура]]
* Мерси Леви - вокали
* Џорџ Тери - гитара

Прегледник