Сан Хосе (Костарика)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Сан Хозе (Костарика))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сан Хосе
San José
Центар на Сан Хосе
Центар на Сан Хосе
Знаме на Сан ХосеАмблем на Сан Хосе
Амблем
Прекар(и): Чепе
Координати: 9°56′N 84°5′W / 9.933° СГШ; 84.083° ЗГД / 9.933; -84.083
ДржаваКостарика
ПокраинаСан Хосе
КантонСан Хосе
Основан1738
Како главен град од16 мај, 1823
Управа
 • ГрадоначалникМаурен Кларк Кларк
Површина
 • Градска44,62 км2 (1,723 ми2)
Надм. вис.&100000000000011610000001.161 м
Население (декември 2007)
 • Градско350,535(2)
 • Метро1,611,616
 • Денонимхосеанци (хосеанец/хосеанка)
Часовен појасСЦВ (UTC-6)
Поштенски код10101
Повик. бр.+ 506
ИЧР (2007/2008)0.846 – висок
Мреж. местоhttp://www.msj.go.cr

Сан Хосе (шпански: San Jose) — главен и најголем град во Костарика. Сан Хосе е седиште на националната влада, централна точка на политичката и економската активност, и главно транспортното јадро на оваа средноамериканска нација. Основан во 1738, Сан Хосе е еден од најмладите главните градови во Латинска Америка по години на концепција, иако не бил главен град сè до 1823 година. Денес е модерен град со татнежот на трговија, интензивирана и изразита уметност и архитектура, и добро туристичкото одредиште.

Населението на кантонот Сан Хосе кантон е 346.799, и зазема една третина од населението на земјата. Сан Хосе врши силно влијание врз поширок опсег поради неговата близина со некои помали градови како Алахуела, Хередија и Картаго. Градот лежи на средна надморска височина од 1.161 метри, а ужива во стабилна клима во текот на годината, со просечна температура од 23C (73F) и врнежи од 1800 милиметри.

Наводи[уреди | уреди извор]