Ранчинци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ранчинци е село во Општина Свети Николе, во областа Овче Поле, во околината на градот Свети Николе


Ранчинци
Ранчинци is located in Македонија
Ранчинци
Местоположба на Ранчинци во Македонија
Општина Општина Свети Николе
Население 38 жит.
(поп. 2002)
Ранчинци на општинската карта
Ранчинци во Општина Свети Николе.svg

Атарот на Ранчинци во рамките на општината


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Ранчинци е село во областа Овче Поле, одалечено 13 км источно од Свети Николе.

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Ранчинци живееле 233 жители, сите Македонци.[1]

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев, во 1905 година во Ранчинци имало 280 Македонци, егзархисти.[2]

Во пописот од 2002 во селото имало 38 жители, сите Македонци.[3]

На табелата е прикажан бројот на население во сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 233[1] 280[2] 460 477 445 294 137 74 67 38

Родови[уреди | уреди извор]

Ранчинци е македонско село.

Родови во Ранчинци се: Кочановци (6 к.) доселени се од кочанското село Секулица во втората половина на 19ти век, во Секулица имаат истоимени роднини; Бурчеји (5 к.) доселени се во втората половина на 19ти век од соседното село Макреш; Коневци (1 к.) доселени се од соседното село Немањица; Пакошовци (20 к.), Голевци (8 к.), Николовци (7 к.), Кастревци (6 к.), Стојчевци (3 к.), Зајковци (4 к.), Миајловци (3 к.) и Домазетовци (5 к.) доселени се однекаде. Родот Домазетовци потекнува од домазет, родот Пакошовци е најстар во селото.[5]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 233.
  2. 2,0 2,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 134 – 135.
  3. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.
  5. Трифуноски, Јован (1961). Овчеполска котлина. стр. 738-739-740.