Пашина Падина (Опила)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пашина Падина
археолошко наоѓалиште


Местоположба 42°8′34″N 22°8′39″E / 42.14278° СГШ; 22.14417° ИГД / 42.14278; 22.14417Координати: 42°8′34″N 22°8′39″E / 42.14278° СГШ; 22.14417° ИГД / 42.14278; 22.14417
Основни податоци
Место Опила
Општина Крива Паланка
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
среден век
Портал „Археологија“

Пашина Падина археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Опила. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичко време.

Опис[уреди | уреди извор]

Источно од селото, во нивата на Л. Георгиевски се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал. Откриен е и праг од бел мермер. [1]


Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 199, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069