Прејди на содржината

Градиште (Отошница)

Координати: 42°11′44″N 22°4′49″E / 42.19556° СГШ; 22.08028° ИГД / 42.19556; 22.08028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште


Местоположба 42°11′44″N 22°4′49″E / 42.19556° СГШ; 22.08028° ИГД / 42.19556; 22.08028
Основни податоци
Место Отошница
Општина Крива Паланка
Тип

 градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Отошница. Претставува градиште од доцноантичкото време. На мало ритче со зарамнето плато, што зафаќа површина од 100 × 130 м, се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал од бедем.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија (PDF). II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 200. ISBN 9989649286.