Прејди на содржината

Градиште (Петралица)

Координати: 42°12′29″N 22°11′13″E / 42.20806° СГШ; 22.18694° ИГД / 42.20806; 22.18694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште


Местоположба 42°12′29″N 22°11′13″E / 42.20806° СГШ; 22.18694° ИГД / 42.20806; 22.18694
Основни податоци
Место Петралица
Општина Ранковце
Тип

 градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Петралица. Претставува градиште од доцноантичко време. Северозападно од селото, на висок рид со зарамнето плато се зачувани остатоци од бедем, а по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал. Откриени се и повеќе монети кои се чуваат во Музејот на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 20, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069