Прејди на содржината

Селиште (Петралица)

Координати: 42°12′29″N 22°11′13″E / 42.20806° СГШ; 22.18694° ИГД / 42.20806; 22.18694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Селиште


Местоположба 42°12′29″N 22°11′13″E / 42.20806° СГШ; 22.18694° ИГД / 42.20806; 22.18694
Основни податоци
Место Петралица
Општина Ранковце
Тип

 населба  некропола


Период доцноантичко време
среден век
Портал „Археологија“

Селиштеархеолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Петралица. Претставува населба од доцноантичкото време и средновековна некропола. Северно од селото, од левата страна на селскиот поток и под наоѓалиштето Градиште, на простор од 3 хектара, на повшрината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, тегули и градежен материјал. Најдени се и повеќе монети. Од овие наоѓалишта потекнува депо од фолеси од I и II тетрархија. Монетите ги нашол Ј.Давидов во 1950 година, во еден керамички сад источно од црквата. Од депото кое содржело повеќе од 400 монети. Музејот на Македонија откупил 374. На околу 100 метри северно од црквичето посветено на Свети Ѓорѓи, на една карпа се издлабени два крста од кои едниот има форма слична на крстовите на хумските повелби или на босанските саркофази. Во нивата на еден жител е откриена голема камена плоча на кој има врежани крстови со различни форми и повеќе нејасни знаци.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 201, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069