Прејди на содржината

Селиште (Опила)

Координати: 42°8′34″N 22°8′39″E / 42.14278° СГШ; 22.14417° ИГД / 42.14278; 22.14417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Селиште


Местоположба 42°8′34″N 22°8′39″E / 42.14278° СГШ; 22.14417° ИГД / 42.14278; 22.14417
Основни податоци
Место Опила
Општина Крива Паланка
Тип

 населба


Период железно време
доцноантичко време
среден век
Портал „Археологија“

Селиште археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Опила. Претставува населба од доцноантичко време.

Во непосредната близина на црквата Св. Никола, во нивата на С. Тодоровски се откриени ѕидови градени од кршен камен и варов малтер, а по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, стакло и згура од топена руда.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 199, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069