Прејди на содржината

Градиште III (Петралица)

Координати: 42°12′29″N 22°11′13″E / 42.20806° СГШ; 22.18694° ИГД / 42.20806; 22.18694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште III


Местоположба 42°12′29″N 22°11′13″E / 42.20806° СГШ; 22.18694° ИГД / 42.20806; 22.18694
Основни податоци
Место Петралица
Општина Ранковце
Тип

 градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиште IIIархеолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Петралица. Претставува градиште од доцноантичко време. Кај утоката на Петраличка Река во Крива Река, на мало ритче со доминантна местоположба се гледаат траги од бедем, а по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 20, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069