Грамади (Отошница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грамади is located in Македонија
Грамади
Местоположба на Грамади во Македонија
Местоположба 42°11′44″N 22°4′49″E / 42.19556° СГШ; 22.08028° ИГД / 42.19556; 22.08028Координати: 42°11′44″N 22°4′49″E / 42.19556° СГШ; 22.08028° ИГД / 42.19556; 22.08028
Основни податоци
Место Отошница
Општина Крива Паланка
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Грамадиархеолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Отошница. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичкото време. Јужно од патот Отошница-Ветуница, на левиот брег на Отошинска Река, во нивите на еден жител и земјоделската задруга „Малина“, се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал односно кршен камен, тегули и покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија (PDF). II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 200. ISBN 9989649286.