Прејди на содржината

Аниште (Отошница)

Координати: 42°11′44″N 22°4′49″E / 42.19556° СГШ; 22.08028° ИГД / 42.19556; 22.08028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Аниште


Местоположба 42°11′44″N 22°4′49″E / 42.19556° СГШ; 22.08028° ИГД / 42.19556; 22.08028
Основни податоци
Место Отошница
Општина Крива Паланка
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Аништеархеолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Отошница. Претставува населба од доцноантичкото време. На 500 м северно од патот Куманово-Крива Паланка, на тераса над Блидешка Река, во нивата на еден жител кој е од соседното село Ранковце, се гледаат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал односно делкани камени блокови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија (PDF). II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 200. ISBN 9989649286.