Прејди на содржината

Драки (Љубинци)

Координати: 42°10′48″N 22°8′24″E / 42.18000° СГШ; 22.14000° ИГД / 42.18000; 22.14000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Драки


Местоположба 42°10′48″N 22°8′24″E / 42.18000° СГШ; 22.14000° ИГД / 42.18000; 22.14000
Основни податоци
Место Љубинци
Општина Ранковце
Тип

 некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Драки археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Љубинци.

Претставува некропола од доцната антика

На простор од 1,5 хектар обработливи ниви, К. Стефановски откопал 2 гроба што биле изѕидани од тули. Во гробовите се откриени керамички садови, бронзена игла и железен предмет (нож или копје). Пронајдена е и златна игла [1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 195, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069