Прејди на содржината

Манастириште (Герман)

Координати: 42°16′41″N 22°6′11″E / 42.27806° СГШ; 22.10306° ИГД / 42.27806; 22.10306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастириште


Местоположба 42°16′41″N 22°6′11″E / 42.27806° СГШ; 22.10306° ИГД / 42.27806; 22.10306
Основни податоци
Место Герман
Општина Ранковце
Тип

 градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Манастириште археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Герман. Претставува градиште од доцна антика. На зарамнета тераса - плато со стрмни страни, се гледаат траги од одбранбен бедем граден од камен и варов малтер, а по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 194, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069