Прејди на содржината

Крстенце (Радибуш)

Координати: 42°12′59″N 22°6′36″E / 42.21639° СГШ; 22.11000° ИГД / 42.21639; 22.11000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Крстенце-Манастирче


Местоположба 42°12′59″N 22°6′36″E / 42.21639° СГШ; 22.11000° ИГД / 42.21639; 22.11000
Основни податоци
Место Радибуш
Општина Ранковце
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Крстенце-Манастирченаселба од доцната антика во атарот на селото Радибуш, Македонија. Јужно од селото, помеѓу Радибушка и Германска Река, на мало ритче со зарамнето плато се наоѓаат остатоци - ѕидови од објекти, а по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, тегули и градежен материјал. Мештаните наоѓале и бронзени монети кои не се зачувани.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 198. ISBN 9989-649-28-6.