Прејди на содржината

Мутавчина (Вржогрнци)

Координати: 42°9′11″N 22°5′3″E / 42.15306° СГШ; 22.08417° ИГД / 42.15306; 22.08417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мутавчина


Местоположба 42°9′11″N 22°5′3″E / 42.15306° СГШ; 22.08417° ИГД / 42.15306; 22.08417
Основни податоци
Место Вржогрнци
Општина Ранковце
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Мутавчина археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Вржогрнци. Претставува населба од доцна антика. Во близината на селото, во нивата на Д. Алексовски се среќаваат многубројни фрагменти од керамички садови, питоси и тегули.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 193, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069