Прејди на содржината

Црвеница (Ветуница)

Координати: 42°9′11″N 22°5′3″E / 42.15306° СГШ; 22.08417° ИГД / 42.15306; 22.08417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црвеница


Местоположба 42°9′11″N 22°5′3″E / 42.15306° СГШ; 22.08417° ИГД / 42.15306; 22.08417
Основни податоци
Место Ветуница
Општина Ранковце
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Црвеница археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Ветуница. Претставува населба од доцна антика. На 800 м јужно од селото, на зарамнето плато над Крива Река, во нивата на Д. Бошковски се среќаваат многубројни фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 193, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069