Прејди на содржината

Авлија (Радибуш)

Координати: 42°12′59″N 22°6′36″E / 42.21639° СГШ; 22.11000° ИГД / 42.21639; 22.11000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Авлија


Местоположба 42°12′59″N 22°6′36″E / 42.21639° СГШ; 22.11000° ИГД / 42.21639; 22.11000
Основни податоци
Место Радибуш
Општина Ранковце
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Авлијанаселба од доцната антика во атарот на селото Радибуш, Македонија. Во непосредната близина на селото, од јужната страна, над Радибушка Река се наоѓа мал рид со зарамнето плато. На површината се гледаат остатоци од ѕидови и фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 198. ISBN 9989-649-28-6.