Прејди на содржината

Градиште (Одрено)

Координати: 42°9′00″N 22°10′59″E / 42.15000° СГШ; 22.18306° ИГД / 42.15000; 22.18306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште


Местоположба 42°9′00″N 22°10′59″E / 42.15000° СГШ; 22.18306° ИГД / 42.15000; 22.18306
Основни податоци
Место Одрено
Општина Ранковце
Тип

 градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиштеградиште од доцната антика во атарот на селото Одрено, Македонија. На висок рид со зарамнето плато, од исток заграден со Буин Дол, на површината се гледаат остатоци од ѕидови, а се среќаваат и фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 194. ISBN 9989-649-28-6.