Прејди на содржината

Чукарче (Одрено)

Координати: 42°9′00″N 22°10′59″E / 42.15000° СГШ; 22.18306° ИГД / 42.15000; 22.18306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Чукарче


Местоположба 42°9′00″N 22°10′59″E / 42.15000° СГШ; 22.18306° ИГД / 42.15000; 22.18306
Основни податоци
Место Одрено
Општина Ранковце
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Чукарченаселба од доцната антика во атарот на селото Одрено, Македонија. На рид со зарамнето плато, во непосредната близина на Мирашовци се среќаваат фрамгнети од керамички садови и питоси. Местото се смета за вакафско.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 194. ISBN 9989-649-28-6.