Прејди на содржината

Ровине (Псача)

Координати: 42°9′59″N 22°12′11″E / 42.16639° СГШ; 22.20306° ИГД / 42.16639; 22.20306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ровине


Местоположба 42°9′59″N 22°12′11″E / 42.16639° СГШ; 22.20306° ИГД / 42.16639; 22.20306
Основни податоци
Место Псача
Општина Ранковце
Тип

 населба  некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Ровинеархеолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Псача. Претставува населба и некропола од доцноантичко време.

На 250 м северно од Крива Река и јужно од селото, на една мала височинка се среќаваат фрагменти од керамички садови, [[питоси и градежен материјал. Во непосредната близина е откриена и некропола со гробови од камени плочи. На ова место, пред десетина години, В. Петковски нашол бронзена статуетка, која не е зачувана, и керамичка ламба- ефески тип, која се чува во Музејот на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 201. ISBN 9989649286.