Прејди на содржината

Мал Трг (Опила)

Координати: 42°8′34″N 22°8′39″E / 42.14278° СГШ; 22.14417° ИГД / 42.14278; 22.14417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мал Трг


Местоположба 42°8′34″N 22°8′39″E / 42.14278° СГШ; 22.14417° ИГД / 42.14278; 22.14417
Основни податоци
Место Опила
Општина Крива Паланка
Тип

 градиште


Период доцноантичко време
среден век
Портал „Археологија“

Мал Трг археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Опила. Претставува градиште од доцноантичко време.

На висок рид со зарамнето плато се гледаат остатоци од ѕидови градени од камен со кал. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен ма[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 199, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069