Прејди на содржината

Црквиште (Љубинци)

Координати: 42°10′48″N 22°8′24″E / 42.18000° СГШ; 22.14000° ИГД / 42.18000; 22.14000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквиште - Црква Маријана


Местоположба 42°10′48″N 22°8′24″E / 42.18000° СГШ; 22.14000° ИГД / 42.18000; 22.14000
Основни податоци
Место Љубинци
Општина Ранковце
Тип

 населба  некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Црквиште - Црква Маријана археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Љубинци.

Претставува населба и некропола од доцната антика

На блага падина, 200-300 м северно од патот Куманово - Крива Паланка, по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал. Северно од наоѓалиштето, на околу 1,5 км се откриени водоводни цевки - [[тубулуси. С. Јордановски, во 1949 година, откопал гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 195, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069