Брекина (Станча)

Координати: 42°14′26″N 22°4′27″E / 42.24056° СГШ; 22.07417° ИГД / 42.24056; 22.07417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Брекина


Местоположба 42°14′26″N 22°4′27″E / 42.24056° СГШ; 22.07417° ИГД / 42.24056; 22.07417
Основни податоци
Место Станча
Општина Ранковце
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Брекина археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Ранковце. Претставува населба од доцноантичкото време. Во нивата на еден жител се среќаваат делови од керамички садови, питоси, тегули со врежани концентрични кругови. Најдени се и повеќе бронзени монети од кои нема зачувани.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 202, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069