Прејди на содржината

Селиште (Радибуш)

Координати: 42°12′59″N 22°6′36″E / 42.21639° СГШ; 22.11000° ИГД / 42.21639; 22.11000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Селиште


Местоположба 42°12′59″N 22°6′36″E / 42.21639° СГШ; 22.11000° ИГД / 42.21639; 22.11000
Основни податоци
Место Радибуш
Општина Ранковце
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Селиштенаселба од доцната антика во атарот на селото Радибуш, Македонија. Јужно од селото, помеѓу Германска Река од исток и Крива Река од запад, на мала височинка со зарамнет врв се гледаат остатоци од ѕидови, а се среќаваат и фрагменти од керамички садови, питоси и тегули.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 198. ISBN 9989-649-28-6.